Jděte do háje! Spor o vůli členské základy a kariéru v hnutí ANO

Květnový sněm hnutí ANO Vysočina nominoval na druhé místo kandidátní listiny do poslanecké sněmovny předsedu jihlavské organizace Zdeňka Faltuse a hned za něj místostarostku Žďáru nad Sázavou Ludmilu Řezníčkovou.

Poslankyně a krajská předsedkyně Monika Oborná na kandidátní listině sestavené na Vysočině vůbec nefigurovala, když údajně odmítla čtvrtou pozici za žďárskou místostarostkou Řezníčkovou. Druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek úplně chyběl, i když vyjádřil zájem (více zde). Kompletní kandidátní listina sestavená delegáty hnutí ANO na květnovém sněmu je přímo zde.

Pár dnů před uzavřením kandidátních listin
zasáhlo do pořadí předsednictvo hnutí ANO. Lídrem se stal hasičský generál Drahoslav Ryba, dvojkou krajská předsedkyně Vysočiny poslankyně Monika Oborná. Trojkou kandidátky je členskou základnou navržený Martin Kukla (více zde).

Z volitelných míst kandidátky hnutí ANO zmizel předseda jihlavské organizace Zdeněk Faltus i místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková. Byli odsunuti na nevolitelná místa kandidátní listiny, dvojkou kandidátky byla zvolena poslankyně a krajská předsedkyně Monika Oborná.

Prakticky druhý den po oznámení definitivní podoby kandidátní listiny byla svolána „bojová porada“ jihlavské organizace a vznikla oficiální tisková zpráva (více zde).

Tisková zpráva jihlavské organizace je vlastně výzvou krajské předsedkyni hnutí ANO Monice Oborné, aby „šla do háje dobrovolně“. Reakci Oborné se zatím nepodařilo získat, poslankyně Oborná výzvu, aby „šla do háje“ nemá. A tak vlastně ani neví, proč by měla odejít.

O „bojové poradě“ jihlavské organizace nejsou k dispozici žádné bližší organizace. Předseda jihlavské organizace s necelými padesáti členy Zdeněk Faltus nechtěl specifikovat ani jména, ani počet členů kteří připravovali tiskové prohlášení s výzvou krajské předsedkyni Oborné, aby „šla do háje“.

Tiskové prohlášení jihlavského ANO je určitou formou odvety za ztrátu volitelné pozice předsedy Faltuse v čele kandidátky. Výzvy ¨“jděte do háje“ k odchodu z kandidátky jsou zabaleny do diplomatických frází o nutnosti respektovat vůli členské základny.

Definitivní podobu krajské kandidátky ale podle demokratických stanov určuje vedení hnutí a poslední slovo má předseda hnutí Andrej Babiš. Vůle členské základny hnutí ANO na Vysočině narazilo na vůli celostátního vedení hnutí.

Reakce celostátního vedení hnutí ANO na tiskovou zprávu jihlavské organizace nemusí být žádná, protože to „nestojí za řeč“ nebo naopak může dojít až na návrh zrušit místní organizaci s přeregistrací členů.

Spor o vůli členské základny prověří demokratické základy politického hnutí ANO.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů