Jihlava čeká na stanovisko Číny k modernizaci letiště

Budoucnost jihlavského letiště je v rukách čínského investora. Memorandum Kraje Vysočina a města Jihlavy o spolupráci modernizaci letiště totiž platí jen do konce tohoto roku. Záleží na čínském investorovi.

Už v srpnu odeslalo krajské město Jihlava oficiální dopis do Číny obsahující stanovisko města:

„Vzhledem k současným finančním možnostem města a nákladům na odkup pozemků, není reálné úplné dofinancování celého projektu tak, aby byl kompletně realizován v nejbližších dvou letech. Zároveň si však plně uvědomujeme, že pro rozvoj vaší společnosti je nezbytné, aby výstavba přistávací plochy proběhla co nejdříve. Dosáhnout tohoto cíle bez strategického partnera, tedy společnosti Zall Skyleader a. s., který by se na spolufinancování výstavby zpevněné přistávací plochy podílel, však bohužel není v našich silách,“ uvedl v dopise do Číny první náměstek primátorky Jihlavy Petr Laštovička.

Podle představ Jihlavy by do projektu modernizace letiště Henčov mohl vstoupit čínský investor částkou kolem třiceti milionů korun.

Prodloužení termínu spolupráce krajského města a kraje Vysočina do značné míry záleží na odpovědi z Číny a postoje majitele čínské firmy Zall Aviation. Zall Aviation plánuje ve spolupráci s firmou Skyleader výstavbu výrobního areálu v blízkosti letiště Henčov u Jihlavy.

Čínské investice do výrobního areálu jsou ale podmíněny výstavbou betonové dráhy. S výstavbou se počítalo už v roce 2017, situaci ale zkomplikovaly nedořešené majetkové poměry.

Projekt „Modernizace letiště Jihlava“ je připravován od roku 2014, kdy byla uzavřena Smlouva o spolupráci mezi Krajem Vysočina a Statutárním městem Jihlava. V rámci této smlouvy se Kraj Vysočina zavázal zajistit zpracování projektové dokumentace a zároveň se podílet na realizaci stavby do výše 30 milionů korun. Projekt je rozdělen na několik samostatných fází, které řeší jednak výstavbu zpevněné vzletové a přistávací dráhy, pojezdové dráhy, světelně-zabezpečovací zařízení a v neposlední řadě i úpravu příjezdové komunikace a parkoviště. Celkové náklady jsou odhadovány na 121 milionů korun.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů