Jihlava nebo jinde v Česku? Čínský investor plánuje dlouhodobou výrobu letadel pro Čínu

Čínský investor chystá větší investici, společný podnik nebo kapitálový vstup do výroby ultralehkých letadel. Informace Občasníku potvrdil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl. „Buď to bude Jihlava nebo jiné místo v České republice,“ prohlásil náměstek Joukl.

Číňané se zacvičují

V jihlavském závodě firmy Jihlavan airplanes se už zacvičuje skupina čínských montérů. Jejich pracovním úkolem doma v Číně bude vybalit ultralight vybalit z přepravního kontejneru a připojit křídla k trupu. Letadlo si cvičně zalétne jeho čínský majitel už v Jihlavě. Tedy pokud bude na jihlavském letišti betonová dráha.

Práci čínských montérů viděl i premiér české vlády Bohuslav Sobotka při návštěvě Jihlavy.

Klíčem je betonová dráha

O plánech čínských investorů rozhodnou už v červnu zastupitelé města Jihlavy. Betonová přistávací dráha by měla být společnou investicí krajského města a Kraje Vysočina. Jihlava má výhodu v poloze u dálnice, ve hře je podle informací Občasníku i čínská investice do Českých Budějovic, které sice mají betonovou dráhu letiště, ale horší dopravní dostupnost pozemní dopravy.

fb

Vyrobit, zaškolit majitele a poslat do Číny!

Vize společné česko-čínské továrny je naprosto jednoduchá: vyrobit čínskému zákazníkovi ultralehký letoun, v pilotní škole ho naučit zakoupený stroj pilotovat, pilotní výcvik zakončit vystavením pilotního průkazu. Ultralight zakoupený a zalétnutý čínským majitelem odeslat lodním kontejnerem s odmontovanými křídly do Číny.

Rozhodne jihlavské zastupitelstvo

Už v červnu bude kolem příprav čínské investice v Jihlavě více jasno. Pro čínského investora je ale důležitým signálem politická podpora společného byznysu na místní a regionální úrovni. A betonová dráha na letišti.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů