Jihlavu čeká cenový šok vodného

Nejpozději prosincové zastupitelstvo města Jihlavy bude schvalovat novou výši vodného a stočného, ve které se musí odrazit růst ceny energií. Už první propočty naznačují velký cenový šok: kubík vody může stát i o třetinu více než dosud.

Nárůst ceny městské vody může ovlivnit koalice ODS/KDU-ČSL a hnutí ANO jen nepřímo nižším nájemným za použití městských vodárenských trubek. V takovém případě ale doputuje do městské kasy méně peněz na opravy vodárenské infrastruktury.

V létě před dvěma lety zastupitelé města Jihlavy schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (dále SVAK). Pro bylo třiadvacet zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasili. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl tehdejší zastupitel, dnes náměstek primátora Jiří Pokorný /ANO/.

V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou tzv. společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč.

Podle kritiků tehdejší smírné dohody obětovala Jihlava šest set milionů korun. „Tato dohoda je v rozporu se zásadami péče řádného hospodáře. Uzavření dohody by negovalo vše, čeho se Jihlava zatím domohla. Bude nám předána vybydlená vodohospodářská infrastruktura,“ poznamenal tehdejší náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU¨-ČSL).

Město Jihlava před dvěma lety získalo do své správy sto devadesát kilometrů vodovodního potrubí a sto pětašedesát kilometrů kanalizačních trubek. Prostředky na nutnou údržbu a opravy musí získávat ve formě pachtovného za pronájem městských vodovodů a kanalizací. Požadovanou výši pachtovného pak městská společnost Technické služby města Jihlavy promítne do výše nájemného.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů