Jindřichův Hradec kandiduje na Evropské město sportu 2025

Evropské hlavní město sportu je titul, kterým je každý rok označeno jedno z evropských měst. Po vzoru Evropského hlavního města kultury uděluje ACES (European Capital of Sport Association) tento titul již od roku 2001. V letošním roce je Jindřichův Hradec vhodným kandidátem na Evropské město sportu za Českou republiku.

„Pro komisaře jsme si připravili podrobnou prezentaci o sportu ve městě a prohlídku některých sportovních zařízení. Máme v plánu podívat se do sportovní haly, do veslařského klubu, ale také do tenis centra. Pokud je přesvědčíme o kvalitách Jindřichova Hradce, bude se naše město v příštím roce pyšnit titulem Evropské město sportu,“ řekl starosta Michal Kozár.

Jindřichův Hradec už navštívili Antonio Garde, Fabrizio Santangelo a Lukáš Vorel. „Město je strašně milé a příjemné místo k životu. Líbí se nám různorodost sportovních příležitosti ve městě včetně zimního stadionu. Zajímá nás přístup města k financování sportu, který se nám velmi líbí,“ zmínil španělský porotce Antonio Garde.

Mezinárodní porotci pak na žádost Občasníku přirovnali Jindřichův Hradec k městům ve svých domovských zemích Španělsku a Itálii. „Snad Santander, ale ten je větší město,“ zmínil španělský porotce.Santander je historické město v severním Španělsku u Biskajského zálivu, hlavní město autonomního společenství a zároveň provincie Kantábrie. Jeho rozloha je zhruba 36 km² a přibližně 173 tisíc obyvatel. V dnešní době plní funkci zejména přístavu a turistické destinace.

„Castello Gandolfo,“ bylo přirovnání italského porotce. Castel Gandolfo je malé italské město ležící asi třicet km jihovýchodně od Říma, v regionu Lazio, na břehu jezera Albano. Žije zde přibližně 8 600 obyvatel. Patronem města je svatý Šebestián. Město je světově proslulé tím, že se v něm nachází papežovo letní sídlo.

„Je potřeba pokračovat v dobré práci sportovních klubů, abychom děti tahali od počítačů ke sportu. A správným způsobem použít případný úspěch v soutěži,“ zmínil mluvčí poroty Lukáš Vorel.

V roce 2012 byl titulem Evropské město sportu oceněn Liberec a o rok později získal titul Evropské maloměsto sportu Náchod. V roce 2014 se titulem Evropské město sportu honosila Ostrava. Ze zástupců maloměst se stalo Evropským městem sportu 2014 středočeské město Nymburk. V roce 2015 se stal Evropským městem sportu Most, v roce 2016 Evropským hlavním městem sportu Praha.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů