Jižní část jihovýchodního obchvatu Jihlava postaví i nově založená firma Metrostavu

Pouhých pět dnů před začátkem výběrového řízení na jižní část jihovýchodního obchvatu vznikla firma Mi roads, která spolu je členem vitězného konsorcia firem MI Roads a.s., IMOS Brno a.s., B E S s. r. o.

Mateřskou společností nové firmy Mi roads je Metrostav, který je však nyní na tři roky vyřazen z veřejných zakázek kvůli uplácení, a to na základě rozhodnutí soudu.

Kraj Vysočina v zadávacích podmínkách mimo jiné vyžadoval prokázání technické kvalifikace doložením nejméně tří referencí u kterých byla součástí dodávky novostavba silnice, obchvatu nebo přeložky silnice o minimální délce jednoho kilometru a ve finančním objemu stavebních prací minimálně sto milionů korun bez DPH pro každou zakázku zvlášť.

Firma Metrostav Infrastructure nabídla v loňském roce cenu 359 mil. Kč, ovšem nedoložila prodlouženou bankovní záruku. Odstoupení ze soutěže fima Metrostav Infrastructure vysvětlovala prudce rostoucí ceny materiálů (a jejich nedostatek) v důsledku války na Ukrajině. Do nového tendru na jihovýchodní obchvat Jihlavy se už nemohla přihlásit ani firma Metrostav Infrastrukture. Dostala tříletý soudní zákaz podobně jako Metrostav.

Kraj Vysočina po té zakázku zrušil a vyhlásil dvě menší část Jih a část východ. Jižní část je úsek v délce cca 2,5 km, bude ohraničený dvěma okružními křižovatkami. Tato část obchvatu je sice kratší, ale zásadně dražší, protože projekt na ní počítá s šesticí mostů. Tato část obchvatu by měla být hned po dokončení průjezdná. 

Kraj Vysočina na tuto stavbu může čerpat evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu až do výše 307 miliónů korun. 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů