Kodet (KDU-ČSL): Lidovci nepřijali nabídku dvou křesel ve vedení města

Předseda jihlavských lidovců Josef Kodet vydal na sociální síti obsáhlé prohlášení k výsledkům koaličního vyjednávání o krizi ve vedení města:

V pondělí 02.03.2020 definitivně skončila téměř 8 měsíců trvající koaliční vyjednávání (se 2 krátkými přestávkami v srpnu 2019 a na přelomu ledna a února 2020) mezi KDU-ČSL a koalicí Fórum Jihlava/STAN/-ODS-Žijeme Jihlavou /TOP09+Piráti+Zelení/ o podobu koalice, která povede statutární město Jihlava.

Dost možná, že šlo o vůbec nejdelší koaliční vyjednávání v komunální politice v polistopadových dějinách ČR. Ten den uvedené tři politické subjekty podepsaly společnou koaliční smlouvu s podporou Martina Laštovičky (náměstka primátorky a nestraníka zvoleného na kandidátce KDU-ČSL). Tato menšinová koalice nyní disponuje 18 hlasy v 37členném zastupitelstvu.

Po většinu času jsem se těchto koaličních vyjednávání účastnil za KDU-ČSL, od konce října 2019 jsem pak vyjednávání za tuto stranu i vedl. Minulý měsíc se vyjednávacím týmům těchto politických uskupení podařilo dospět k dohodě na programových prioritách na roky 2020–2022, na cestě k jejich naplňování a na novém uspořádání vedení města, které nově zahrnovalo nabídku 2 míst v radě města pro KDU-ČSL. Městský výbor KDU-ČSL Jihlava však tuto nabídku 24.02.2020 o jeden hlas nakonec neschválil a tuto realitu nyní všichni respektují.

V každém případě chci na tomto místě poděkovat všem sympatizantům, voličům, členům a zastupitelům těchto demokratických politických formací, kteří se jakýmkoliv způsobem na těchto jednáních podíleli nebo se o jejich průběh aktivně zajímali. Výčet by byl opravdu dlouhý, zahrnoval by desítky jmen a jen nerad bych někoho vynechal.

Zvláštním způsobem bych však chtěl poděkovat regionálním a celostátním představitelům zúčastněných politických stran. Jmenovitě především Vít Rakušan, Miloš Vystrčil, Marek Výborný a Vít Kaňkovský, kteří věnovali neuvěřitelné množství času politické situaci v Jihlavě a kteří nás provázeli svými konzultacemi, radami, podporou a nasloucháním.

Poctivě musím potvrdit, že žádný regionální či celostátní orgán, ani žádný regionální či celostátní předseda těchto politických stran nikdy nikomu nenařizoval, jak má kdo hlasovat nebo vyjednávat. Naopak – všichni do jednoho nás provázeli velkou důvěrou, že místní politické orgány (které jako jediné mají pravomoc o složení místních koalic rozhodovat) a místní političtí představitelé (mezi nimiž je nás řada politických nováčků či teprve politicky dospívajících) naleznou to správné a funkční řešení pro Jihlavu.

V neposlední řadě musím vyjádřit obrovský dík ženě Barbora Kodetová a našim holčičkám, že jsme nakonec ustáli toto dlouhé období, které náš rodinný život (o pracovním ani nemluvě) zcela převrátil vzhůru nohama. Poslední dva měsíce byly pro nás doma ještě o to těžší, že Bára jezdí od neděle do pátku na lékařskou stáž na psychoterapeutické pracovišti ve Šternberku a já jsem zůstával sám s dětmi, které (jak je trochu i na snímku vidět) nejsou v těchto dnech jen unavené, ale i nemocné.

Jestli má moje 13. komnata několik koutů, jedním z nich byly opravdu těžce prožívané chvíle, kdy se v posledních dnech na slovo „schůze“ byly schopné rozplakat všechny tři a kdy mě u zvonícího mobilu chytaly za obě ruce a prosily, abych si už s nikým nevolal. To jsou okamžiky, kdy se bez nadsázky „oddělují muži od chlapců“ a kdy je potřeba po vzoru Marka Výborného zcela vážně přijmout skutečnost, že RODIČ JE OPRAVDU VÍC NEŽ POLITIK a podle toho se i řídit a zařídit.

Především z těchto důvodů teď musím zvolnit míru zapojení do veřejného života, kdy jsem téměř tři čtvrtě roku politikou trávil desítky hodin týdně na úkor své rodiny a našeho rodinného Nakladatelství Altenberg. Potřebuji se vrátit ke svému momentálně nejdůležitějšímu úkolu – kterým je být nablízku svým dětem a své ženě, žít opravdu S NIMI, nikoliv VEDLE NICH, a také se naplno vrátit ke své práci v nakladatelství.

Aby však nedošlo k nedorozumění – tím nechci naznačit, že plánuji rezignaci na post zastupitele nebo předsedy Městského výboru KDU-ČSL v Jihlavě. Chci tím jen říci, že dávám zpět volný průchod životu k jeho návratu do normálních kolejí, kdy se politice naplno mají věnovat především lidé v uvolněných funkcích a je to tak správně.

Závěrem bych snad jen dodal, že přes všechny obtíže, které v sobě skutečná politika – tedy nikoliv politika jako technologie moci, či obchodování se strachem – ale politika jako jedna z nejvyšších forem projevu lásky a služby bližním (jak ji bytostně vnímám a někdy dost bolestně prožívám), jsem vždy byl a budu #proudofjihlava – hrdým jihlavským rodákem i patriotem a nikdy mi na Jihlavě nepřestane záležet.

Krásné předjaří všem ☺️♥️!

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů