Kozár (ANO): Úzkokolejku by mohl oživit společný provoz vlaků a autobusů

Šestnáct obcí na trase úzkokolejné dráhy z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočinu zakládá spolek Jindřichohradecká úzkokolejná dráha.

Loni na podzim se na úzkokolejné dráze zastavil vlakový provoz, dopravce Jindřichohradecké místní dráhy zkrachoval.

Města a obce touží po „rakouském modelu“ provozování místní úzkorozchodné dráhy se silnější pozicí měst a obcí s větším vlivem na provozování dráhy.

Michal Kozár

Jindřichohradecký starosta Michal Kozár (ANO) nastínil i základní vizi obnovení provozu. „Zabezpečit provoz vlaků v letní sezóně za účelem turismu, přičemž v rámci racionalizace přepravy v rozsahu dopravní obslužnosti je vhodné zvážit kombinaci vlaků a autobusů.“ “ prohlásil Kozár.

S ohledem na sloužitou situaci kolem krachu dopravce nechtěl starosta Kozár předjímat termín opětovného rozjezdu úzkokolejky. „Je tam příliš mnoho neznámých,“ dodal Kozár.

V praxi by to znamenalo, že některé méně vytížené linky by obsluhovaly autobusy, ty s větším počtem cestujících pak vlaky. Případné oživení úzkokolejky podle Kozárovy vize by přineslo nižší náklady na financování dopravní obslužnosti regionu z krajských peněz Jihočeského kraje a Kraje Vysočina.

“ O kombinaci autobusové a úzkokolejné dopravy jsem v rámci obslužnosti se starosty mluvil v listopadu a prosinci minulého roku. Také spolu s panem hejtmanem se nám to zdá být správná cesta. Jak z hlediska obslužnosti na trati, tak z hlediska efektivity vynaložených prostředků.

Jsem rád, že se to tímto směrem ubírá a že starostové konají kroky k tomu, aby byli připraveni na vícero scénářů možného řešení.

Ve středu se budeme snažit v zastupitelstvu města J. Hradec odsouhlasit vznik spolku starostů, který by následně mohl jednodušším způsobem jednat o možnostech řešení s potenciálními investory a úřady.

Je potřeba neztrácet čas. Na to se budu snažit i nadále dohlížet, aby spolu všichni komunikovali a hledali cestu. Aby to někde nezamrzlo,“ uvedl jindřichohradecký senátor Jaroslav Chalupský.

Vyjádření Jihočeského kraje i Kraje Vysočina zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů