Kraj Vysočina označil postup Hodic při vzniku místní komunikace za nezákonný

Kraj Vysočina jako odvolací orgán zrušil rozhodnutí obecního úřadu Hodice o zařazení polní cesty v lokalitě „Otávnice“ jako účelové komunikace. Rozhodnutí obce Hodice Kraj Vysočina výslovně označil za nezákonné.

„Zrušením rozhodnutí nedochází k zániku komunikace, neboť účelové komunikace vznikají na základě vzniku komunikační potřeby bez závislosti na rozhodnutí silničního správního úřadu,“ stojí v rozhodnutí Krajského úřadu.

V dubnu 2015 rozhodla obec Hodice o zařazení zhruba pětset metrů pozemních komunikací do kategorií
místních komunikací dle přiloženého pasportu místních a účelových komunikací obce Hodice. K takovému rozhodnutí ale Obecní úřad Hodice nebyl kompetentní. Dokonce obec místní komunikaci začala udržovat.

„Obec začala na pozemky mých klientů navážku jako základ místní komunikace. Odstranili jsme to nákladem asi třiceti pěti tisíc korun,“ sdělil právní zástupce hodických občanu Miloslav Voborník.

Pro vznik účelové komunikace chybělo obci to nejdůležitější: souhlas místních občanů se vznikem nové místní komunikace.  V prosinci 2015 přijalo místní zastupitelstvo dokonce i usnesení k cestě:

„Zastupitelstvo obce Hodice respektuje vlastnická práva majitelů pozemků pod cestou spojující ulici na Otavnicích a Čenkovskou ulici. Zároveň tuto historickou cestu považuje za důležitou spojnici, plnící nezastupitelnou komunikační potřebu v lokalitě a její zachování považuje za veřejný zájem. Fyzické zrušení cesty považuje za ničím neopodstatněný čin namířený proti zájmům občanů obce a zastupitelstvo zvažuje další právní kroky vedoucí k obnovení původního stavu“.

  Z veřejné cesty se stalo pole zdroj: Obecní úřad Hodice

Obnovit původní stav věci se zastupitelstvu Hodic nepovedlo. Kraj Vysočina označil postup vedení obce jako nezákonný.

Podle informací Občasníku se situací zabývá i Policie České republiky na základě podaného trestního oznámení.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů