(VIDEO) Úzkokolejka ztrácí smysl existence, Vysočina ji nahradí autobusy

Po sto pětadavaceti letech existence mizí úzkokolejná dráha ze světa. Úpadek Jindřichohradeckých místních drah řeší Kraj Vysočina náhradní autobusovou dopravou s lepším dopravním spojením do Pelhřimova a Pacova.

Není k dispozici žádný popis fotky.

Díky úzkému rozchodu koleje 760 mm (tzv. bosenský rozchod) a díky přírodě České Kanady, kudy dráha prochází, je vyhledávanou turistickou atrakcí. Byla zprovozněna v roce 1897. Jejím majitelem tehdy byla akciová společnost Localbahn Neuhaus – Neubistritz, ale přepravu zajišťovaly rakouské státní dráhy kkStB a od roku 1918 posléze Československé státní dráhy. V roce 1925 byla dráha zestátněna a provoz zajišťovaly ČSD a později České dráhy. Od roku 1998 je jejím vlastníkem společnost Jindřichohradecké místní dráhy, která je i provozovatelem dráhy.

V říjnu 2022 ale společnosti Jindřichohradecké místní dráhy vypršely bezpečnostní certifikáty pro provozování místní dráhy. Kraj Vysočina vypověděl smlouvy o dopravní obslužnosti.

Počátkem října se vlakový provoz zcela zastavil, úzkokolejná dráha nemá potřebná bezpečnostní povolení. Na poslední cestu dostal vlak smuteční věnec a parte (více zde¨). O poslední jízdě úzkokolejky čtěte více přímo zde. Vyjádření ředitele Jindřichohradeckých místních drah Borise Čajánka najdete přímo zde, podrobnosti o hrozbě odchodu zaměstnanců je přímo zde. O problémech s dodávkou elektřiny čtěte více přímo zde. O pochybnostech soudu o poctivých záměrech JHMD čtěte přímo zde.
Úpadek úzkokolejky řídí insolvenční správkyně se zvláštním povolením (více přímo zde), o výpovědi krajské objednávky veřejné dopravy čtěte více přímo zde .

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů