Kraj Vysočina zamítl odnětí přehrady Markovka rybářskému právu

Na vodní nádrži Kožichovice známé i jako přehrada Markovka mohou rybáři dále vykonávat rybářské právo. Kraj Vysočina zamítl žádost Lesů České republiky jako vlastníka na zrušení výkonu rybářského práva.

Podle odůvodnění správního rozhodnutí není vodní nádrž Kožichovice rybníkem ve smyslu ustanovení Zákona o rybářštví.

Vodní nádrž Kožichovice, též přehrada Markovka, je retenční nádrž dokončená v roce 1991 při stavbě nedaleké silnice na Markovce, mezi Kožichovicemi a Stříteží u Třebíče. Její objem je 715 tisíc m3 a je ohrazena 300 metrů dlouhou a 16 metrů vysokou hrází, po které vede silnice.

Vodní nádrž slouží především k rekreaci a také rybářům. V zimě bývá vyhledávána bruslaři a otužilci. Přehrada je snadno dostupná, neboť po její hrázi vede silnice z Třebíče na Dalešice a jadernou elektrárnu Dukovany.

Vodní nádrž byla v roce 2016 vypuštěna a měla být opravena, napuštěna měla být opět v roce 2020. Opravy začaly v říjnu 2018. Náklady na opravy, které vyčíslil majitel přehrady česká společnost Lesy ČR, mají dosáhnout k 34 milionům Kč. Po opravě má být objem nádrže 618 tisíc m3, při běžných podmínkách má nadržení nádrže trvat 180 dní. Plný stav by tak měl být dosažen v roce 2022. Celková cena stavby dosáhla 36,7 milionu Kč.

“ Lesy ČR nabídly Moravskému rybářskému svazu za vodní nádrž Kožichovice standardní výši pachtu. I přes intenzivní jednání však Moravský rybářský svaz náš návrh neakceptoval. Lesy ČR následně podaly na Krajský úřad Kraje Vysočina žádost o vyjmutí této vodní nádrže Kožichovice z rybářského revíru Markovka 1. Krajský úřad Kraje Vysočina dne 12. 1. 2021 vydal rozhodnutí, se kterým se nejdříve musíme seznámit a zvážit další postup,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Proti výroku Krajského úřadu Kraje Vysočina mohou Lesy ČR podat odvolání k Ministerstvu zemědělství.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů