Krajské volby 2016: dva tunely u Jihlavy pro vysokorychlostní železnici

Myšlenka vysokorychlostní železnice přes Vysočinu vyvolává  vášnivý odpor, nikoliv nepodobný argumentaci z poloviny devatenáctého století. Při projektování železnice se tehdy  zcela vážně tvrdilo, že železná dráha přivodí v kraji zkázu, cestující se při rychlé jízdě (tehdy 40 km/hodzalknou a krávy v blízkosti tratě ztratí mléko. V jednadvacátém století se zcela vážně tvrdí, že vysokorychlostní železnice rozřízne region na dvě části, které mezi sebou nebudou moci řádně komunikovat , zamezí se možnostem migrace živočichů a trať pro region nemá údajně žádný význam.
Pokud má mít vysokorychlostní železnice šanci na úspěch, pak dojezdový čas do centra Prahy musí být rychlejší než cesta autem po dálnici (i s docházkovým časem na stanici). Vysokorychlostní železnice je často na Vysočině vnímána jako „letecká doprava po kolejích“. Protože Jihlava nemá letiště obdobné jako Brno nebo Praha, je vysokorychlostní železnice vnímána spíše jako problém než jako přínos pro rychlé spojení Vysočiny s Prahou nebo Brnem.
Dříve zpracovávané koncepční dokumentace směřovaly trasu Praha – Brno okolo Kolína a Havlíčkova Brodu bez obsluhy kraje Vysočina. Mnohem výhodnější je ale využít VRT Praha – Brno i pro obsluhu kraje Vysočina, zejména zapojení krajského města Jihlava.
Během zpracování prováděcí studie se ukázalo jako velmi problematické vedení územím krajem Vysočina v oblastech, kde není trasa územně chráněná. Během prací se spustila velká vlna protestů místních občanů, projevovaná velkým množstvím nesouhlasných petic a dopisů. Původní trasa H4 je proto v oblasti mezi Vlašimí a Jihlavou opouštěna a je hledáno nové vedení trasy blíže k dálnici D1.
Kompromisní řešení ale může připravit vysokorychlostní železnici o výhodu čtyřicetikilometrového zkrácení vzdálenosti Praha hl. n. – Jihlava. Dalším problémem může být i upravený profil trati, který snižuje průjezdní rychlost z 350km/h na 200 km/h. Tím se zvyšují dojezdové časy a vysokorychlostní železnice ztrácí rychlost jako svou hlavní konkurenční výhodu.
Tunely kolem Jihlavy
Průchod vysokorychlostní železnice kolem Jihlavy počítá se dvěmi tunely pro vysokorychlostní železnici: podle informací Občasníku půjde o hloubený tunel u Hybrálce s délkou 519 m a ražený tunel s délkou 194 m.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů