Mayerová (ANO): Současná koalice vede Jihlavu do … (slepé uličky)

Předsedkyně opozičního zastupitelského klubu ANO na jihlavské radnici Jana Mayerová poskytla exkluzivní rozhovor měsíc po dubnovém zastupitelstvu, kde neprošel koaliční záměr rekonstrukce zimního stadionu.

 Kam vede současná koalice Jihlavu?

Kdybych byla chlap, tak asi použiju hodně neslušné slovo. Ale měla bych se  vyjadřovat jako dáma, takže jenom řeknu, že ji vede do slepé uličky. Město Jihlava je vedené jako v dobách socialismu. Buduje se jenom to, na co zrovna jsou zaměřenè evropské dotace, ale netvoří se rezervy na provoz a opravy. Čím víc toho vybudujete z dotací, tím víc pak potřebujete vlastních peněz na opravy a udržování. Chybí vize, funkční koncepce, reálně se plánuje maximálně na funkční období – na čtyří roky. Přidejte k tomu koaliční žabomyší války. Tak kam to asi vede? Navíc, Forum a lidovci – nové tváře ve vedeni, se nechali zamotat do pavučiny moci.

Jak vnímáte usmiřování koalice po tragickém dubnovém zastupitelstvu, kdy neprošel plán rekonstrukce zimáku?Uz trvá příliš dlouho. Připomíná mi to nefunkční manželství, v kterém nikdo není spokojen ale z pohodlnosti a strachu ze změny se to lepí a lepí. Ale okolí trpí. A nejvíc ti, ve jménu kterých se to lepí – v tomto případě občané.

– Co plánuje opozice dál?

 Pokud nechtějí pánové a dámy z Fóra /a tak trochu i od KDU) , vypadat že jim jde skutečně pouze o ty platy na radnici (jak zaznívá na sociálních sitich), tak by to chtělo rázné kroky. A vzpomenout si nato, co lidem slibovali když šli do voleb čelní představitelé těchto uskupeni. „ Změna“ , „Jihlava v dobrých rukách“…nový vítr atd.  Chápu, že politika je umění možného a v době po volbách to, co udělali bylo z jejich pohledu jediné možné. O nás nevěděli nic. Teď už to není pravda. Jako výmluva to neobstojí. Jsem přesvědčena, že pokud bychom si přesně vydefinovali mantinely a pravidla, tak bychom byli společnými silami schopni přivést „nový vítr“ na radnici – a dát Jihlavě nový směr.-  Ostatní politické strany pracují, pro voliče Vy „makáte“. Už tím je daný rozdíl rozdíl a strach vládnout s ANO?

 Je komické na úrovni komunální politiky mluvit o stranách. V praxi jsou to pouze líhně po další, vyšší politiku kde už na tom záleží. Ale v tak malém městě jak je Jihlava – se politici dělí na odborníky a lidsky kvalitní lidi a ty druhé. A to napříč spektrem. Podle toho by se měli chovat. Všichni zastupitelé jsme tady pro lidi – aby se nám tady, v Jihlavě, žilo lepe – a aby odsud naše děti neutíkali. Já vidím šikovné lidi ve všech stranách – včetně těch koaličních. A respektuji výsledky a charakter. Ten zbytek jsou kecy.
– Jaké by chtělo ANO podmínky pro přestup z opozice do koalice na jihlavské radnici?
Nechceme tam za každou cenu. I když v politice se musí dělat kompromisy, není možné se úplně ohnout. To bychom tady byli zbytečně. Tedy jsou samozřejmě věci v kterých po interních diskusích můžeme ustoupit, ale jsou zásadní a tam ustupovat nebudeme. Šli jsme do komunálu, protože vnímáme atmosféru na magistrátu jako špatnou. Kvalitu práce radnice jako nevalnou  (čest vyjímkám!) a že se řeší líbivé prkotiny (už mnoho let), místo podstatných a dlouhodobých věcí.- Fórum vám po volbách slíbilo rukoudáním spolupráci. Už jste zkousli porušený slib Fóristů?

Je to věc jejich svědomí. Na druhou stranu – dali nám svým rozhodnutím úžasnou šanci z opozice pochopit , jak hluboký je skutečný problém a jak funguje jihlavská hydra. A to bychom z pohledu vedení nikdy nezjistili – naopak bychom riskovali že nás do něčeho staré struktury namočí než bychom se nadáli.  Takže – naopak, děkujeme všem co nás nechali na druhé straně barikády.

– Od dubna vítáte koaliční uskupení Fórum v opozici. Je nějaký posun?

Uvítací výbor stále čeká.

– Už jste dostali nabídku primátorského křesla v nové koalici?

To nemohu vyloučit ani blíže komentovat.

– Takže jste izolováni v opozici?

Izolací od koalice rozhodně netrpíme. Různé formy diskuse, námluv a hledání společného pohledu na rozvoj Jihlavy jsou prakticky neustále. Těší nás, že klíčové projekty pro budoucnost Jihlavy jako zimák nechce koalice tlačit mocenskou silou jednoho nebo dvou hlasů koaliční síly. Koalice by nás ráda měla na své straně. Nebo alespoň část opozice. Nebráníme se podpořit rozumné návrhy koalice, které budou dobře a srozumitelně vyargumentovány.

– Jak chce opozice přesvědčit koalici, aby stavěla podle Žákova projektu?

Nechceme je přesvědčovat. Jde nám pouze o platné stavební povolení. Nevylučujeme úpravy Žákova projektu, obáváme se těžkostí se získáváním nového stavebního povolení v současné lokalitě pro nový projekt. Také se nemusí podařit ho získat.

– Co by opozice vlastně od koalice chtěla u rekonstrukce zimáku?

Aby se chovali racionálně: plnili koaliční prohlášení a objednávali pouze to, co si mohou dovolit zaplatit z městské pokladny. Plánovaný harmonogram rekonstrukce zimáku, co jsme měli schvalovat na dubnovém zastupitelstvu, byl jenom odkládací časový manévr a přesunutí rozhodnutí na nové funkční období zastupitelstva. Současná koalice nemá velkou chuť zahájit stavební práce.

– Kdy plánujete vstoupit do koalice na jihlavské radnici?

Až se čas současné koalice naplní. Naplňuje se kupodivu velmi rychle, pro jihlavské občany však stále příliš pomalu.

– Kdo požívá největší důvěru opozice ve vedení města?

  Můžu mluvit jenom za sebe. Potěšila mě radní Koubová svým přístupem k rekonstrukci zimního stadionu. Pan Kalina je stále nová krev na jihlavské radnici s určitou dlouhodobou vizí fungování města. Víc po mě nechtějte, i když je  tam samozřejmě mnohem více lidí které vnímám pozitivně. Vyjádření je teď genderově vyvážené, tedy politicky korektní.
– Jakou dobrou radu od opozice může koalice dostat?
 Aby neztráceli v koalici víru, že bude líp. Oblíbená soutěž pro koaliční vedení města „Nejslabší, máte padáka!“ může pokračovat dalším kolem už na červnovém zastupitelstvu. Kandidáti se už profilují.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů