Na Vysočině najdeme i památník Karafiátových Broučků

Jediné dílo spisovatele Jana Karafiáta, Broučci, se stalo klenotem české literatury pro děti. Bylo i několikrát zfilmováno i jako televizní Večerníček.

Historie večerníčku: Galerie večerníčků — Večerníček — Česká televize

Přitom dílo samotné málem upadlo v zapomenutí. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek – tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“.

Na kopci Kamenice nad Roženeckými pasekami nedaleko Jimramova najdeme Památník Broučků. Údajně někde v okolí Broučci žili. Místo bylo nalezeno podle indicií v knize, autor knihy se narodil v nedalekém Jimramově.

Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné.

Pomník představuje deska se jmény a daty narození a úmrtí jednotlivých členů, umístěná do kamenného památníku. Okolí je pak osázeno chudobkami. Místo bylo spolkem nalezeno na základě indicií v knize a také záznamů v meteorologické stanici v Praze v Klementinu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů