Na výstavbu Horácké arény míří desítky dotazů stavebních firem

Původně plánovaný termín otevírání nabídek stavebních firem na výstavbu Horácké multifunkční arény se dále posouvá. Z konce března na polovinu června a ani to nemusí být konečný termín.

Důvodem jsou dotazy stavebních firem a vysvětlování zadávací dokumentace. Z jednotlivých dotazů stavebních firem lze tušit velký zájem o lukrativní zakázku i potřebu ujasnit si možné sporné body zadávací dokumentace.

„Veřejná zakázka je samozřejmě neveřejná, ale z toho, co je veřejné, tak je možné usuzovat, že firmy mají skutečně zájem zakázku kvalitně a dobře nacenit a proto se doptávají na podrobnosti projektu. Dotazy chodí prakticky ob den. Dle typu a podrobnosti dotazu a reakce zadavatele je potřeba v souladu se zákonem termín stále posouvat. Aktuálně je termín pro podání nabídek nastaven na 13.6.2022. Radost z posouvání termínu nemám, ale na druhou stranu jsem rád, že se firmy snaží a skutečně počítají. Pokud by se nikdo na nic neptal byl by to velmi špatný signál. Posun v čase by teoreticky mohl přispět ke stabilizaci na stavebním trhu vlivem války, kdy dodavatelé hledají nové materiálové i lidské zdroje. Časový prostor by jim mohl pomoci a tedy ve výsledku i nám.“ Řekl David Beke, radní města Jihlavy pověřený přípravou investice.

Situaci na stavebním trhu komplikuje i válka na Ukrajině. Ukrajinské slévárny jsou jedním z nejvýznamnějších dodvatelů stavebního železa v Evropě. Jejich produkce může na trhu chybět.

Původně město Jihlava počítalo se zahájením stavebních prací už v létě, pokud by se zakázku podařilo zadat v jarním termínu. To se může změnit právě s posunem termínu předložením nabídek stavebních firem.

„Stále směřujeme k cíli. Toto jsou pouze drobné překážky, které musíme překonat,“ prohlásil jednatel HC Dukla Jihlava Bedřich Ščerban.

„Myslím, že zvýšený počet dotazů, který neustále posunuje termín hodnocení nabídek na Horáckou multifunkční arénu, značí jediné, a to maximální snahu firem projít každý řádek projektové dokumentace a najít rezervy v rozpočtu stavby, aby se vešly do odhadovaných nákladů na realizaci. U takto zásadní a ekonomicky výrazné stavby je každému developeru jasné a navíc v této době, že se buď vejde do rozpočtu nebo se nestaví… Takže si myslím, že v rámci projektu obrací každou cihlu a z toho pak plynou právě ty dotazy, “ uvažoval náměstek primátorky Vít Zeman (TOP09).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů