Nemocnice Jihlava odmítla poskytnout soudní usnesení o policejní prohlídce nebytových prostor

Nemocnice Jihlava odmítla poskytnout soudní usnesení o prohlídce nebytových prostor v kauze zatčeného bývalého ředitele Lukáše Veleva. Prohlídka se uskutečnila v objektu ředitelství jihlavské nemocnice.

„Vaší žádosti nelze vyhovět, neboť nemocnice je v trestním řízení v postavení poškozené a je vázána povinností mlčenlivost účastníka a rozhodně nelze poskytovat dokumenty, které jsou obsahem trestního spisu,“ sdělil právník nemocnice Petr Navrátil.

S postupem nemocnice ale nesouhlasí protikorupční organizace Transparency International. Transparency International je mezinárodní nezisková nevládní organizace bojující proti korupci, kterou definuje jako zneužití postavení k vlastnímu prospěchu.

„Není možné, aby povinný subjekt (v tomto případě Nemocnice Jihlava) odmítl žádost o poskytnutí informace jen z toho důvodu, že požadované listiny jsou součástí trestního spisu. S takovým důvodem pro odmítnutí zákon o svobodném přístupu k informacím ani nepočítá. Povinný subjekt může odmítnout žádost o poskytnutí informace, pokud se týká probíhajícího trestního řízení. Avšak jen za předpokladu, že jejím zveřejněním by mohlo dojít ke zmaření předmětu a účelu tohoto trestního řízení. Je však nutné zdůraznit, že pokud povinný subjekt dojde k závěru, že není možné informaci z uvedeného důvodu poskytnout, je jeho povinností ve svém rozhodnutí tento svůj postup odůvodnit. A to především s uvedení konkrétních okolností svědčících o tom, že by v důsledku poskytnutí informací žadateli mohlo dojít ke zmaření či ohrožení odhalení pachatele, vyšetření trestného činu či postavení pachatele před soud,“ uvedla mluvčí Transparency International Petra Audyová.

Ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva zadržely orgány činné v trestním řízení v únoru při razii na popud evropského veřejného žalobce (více zde), radní Kraje Vysočina vyčkávali na další vývoj situace (více zde). Po rozhodnutí o vzetí ředitele Veleva do vazby (více zde) se konalo mimořádné zasedání radních kraje Vysočina a došlo k odvolání ředitele Veleva z funkce (více zde). Vedení nemocnice vydalo prohlášení ve kterém se postavilo na stranu odvolaného ředitele (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů