Policejní zásah v Nemocnici Jihlava řídil Úřad evropského veřejného žalobce

Při vyšetřování vedeném Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) bylo dnes provedeno šestatřicet domovních prohlídek a deset podezřelých bylo zatčeno na základě podezření z korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami na dodávky zdravotnického materiálu nemocnicím. Mezi zatčenými je i ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Úřad veřejného evropského žalobce je nezávislým státním zastupitelstvím Evropské unie. Odpovídá za vyšetřování, stíhání a předvádění před soud trestných činů poškozujících finanční zájmy EU.

Prohlídky byly provedeny v jedenácti městech v Česku, v domovech a kancelářích podezřelých a v řídících kancelářích dvou nemocnic. Policejní zásah řídila Národní centrála proti organizovanému zločinu NCOZ.

Podezřelými jsou generální ředitel nemocnice a vedoucí pracovníci veřejného zadavatele, jakož i ředitelé dodavatelů zdravotnického vybavení. Jedná se o domnělou zločinnou organizaci, která je činná přinejmenším od roku 2022 a vznikla s úmyslem systematicky manipulovat s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice, aby z nich měli prospěch předem určení dodavatelé, a v některých případech pořizovat zdravotnické vybavení, aniž by bylo zahájeno zadávací řízení.

Zdravotnické vybavení zahrnovalo operační stoly, vybavení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické cvičení a ventilátory.

Podle šetření měli předem určení dodavatelé možnost podílet se na vytváření podmínek nabídkových řízení v systému řízení veřejných zakázek před veřejným vyhlášením zadávacího řízení s cílem přizpůsobit zakázky upřednostňovaným dodavatelům. Kromě toho se má za to, že podezřelí předali upřednostňovaným dodavatelům důvěrné informace, včetně obsahu nabídek konkurenčních dodavatelů a žádostí o objasnění zadávací dokumentace, což upřednostňovaným dodavatelům v některých případech umožnilo vypracovat odpovědi na tyto žádosti.

Na základě důkazů by při zadání veřejné zakázky předem určenému dodavateli zaplatil úplatek ve výši deseti procent ceny zakázky podezřelým, kteří pracují pro veřejného zadavatele, prostřednictvím prostředníka, který rovněž působil jako vedoucí organizované zločinecké skupiny. Skupina údajně používala padělané faktury za fiktivní služby vystavené přidruženými společnostmi, aby oddělila původ nezákonných peněz. Má se za to, že úplatky byly následně v hotovosti rozděleny mezi členy organizované zločinecké skupiny vedoucím organizované zločinecké skupiny.

Dodávky části zdravotnického vybavení pro nemocnice byly spolufinancovány z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu „Pomoc při oživení pro soudržnost a území Evropy“ (REACT-EU). Odhaduje se, že vyšetřované činnosti, které policejní orgán dosud zdokumentoval, způsobily rozpočet EU škodu ve výši téměř milionu EUR.

Vyšetřování probíhá s cílem zjistit rozsah domnělé trestné činnosti a způsobené škody, která by měla být podstatně vyšší. Vyšetřované trestné činy jsou poškození finančních zájmů EU, podvody při zadávání veřejných zakázek, aktivní a pasivní korupce, účast na organizované zločinecké skupině a praní peněz.

Radní kraje Vysočina vyčkávají na další vývoj situace kolem policejního zadržení ředitele jihlavské nemocnice (více zde). Soud rozhodl o vzetí ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva do vazby (více zde). Bývalý ředitel Velev může v jihlavské nemocnici dál pracovat jako lékař (více zde).

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů