Norma EURO VII zvýší cenu nových autobusů pro Veřejnou dopravu Vysočiny

Kontroverzní norma EURO VII se objeví v nově vypsané zakázce Kraje Vysočina na desetileté smlouvy s autobusovými dopravci.

Datum účinnosti normy EURO VII je červenec 2027 pro těžká nákladní vozidla včetně autobusů. Tento termín platí pro všechna vozidla uváděná na trh, nejen na nové modely. 

¨¨

„Bude součástí technické provozní specifikace, které jsou nedílnou součástí veřejné zakázky. Do doby jejího vypsání není možné jednotlivé části specifikovat,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. K vypsání zakázky dojde na konci jara 2023.

 Pro autobusové dopravce je obecně norma EURO VII obrovská nejistota. Nejsou vydány prováděcí vyhlášky, není známa ani předpokládaná cena no¨vých autobusů s normou EURO VII.

Legislativní balíček Euro 7/VII pravděpodobně nebude připraven dříve než v polovině roku 2024, zejména s ohledem na dlouhý seznam dodatečných testů. Navrhované datum implementace (červenec 2027) pro těžká nákladní vozidla a autobusy je nereálná vzhledem k obrovskému počtu modelů a variant vozidel, které je třeba do té doby vyvinout, zkonstruovat, otestovat a typově schválit.

Euro VII nepochybně ovlivní ceny autobusů. Odhady naznačují, že modernizace potřebná ke splnění nového standardu kolem sto tisíc korun za jeden autobus. Tuto částku budou muset dopravci započítat do nabídkové ceny desetiletých smluv a rozložit ji do doby trvání smlouvy s Krajem Vysočina.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů