Osudová místa Vysočiny: Ubytovna paravýsadku CALCIUM

AKTUALIZOVÁNO Na první pohled to je obyčejný seník v lese nedaleko obce Netín na Českomoravské vysočině. Místní lidé i pamětníci znají seník u Netína jako základnu paravýsadku CALCIUM.  ppor. JUDr. Jaroslav Odstrčil, rtn. Josef Gemrot, rtn. František Široký a rtn. Karel Niemczyk. Po seskoku v noci z 3. na 4.4. 1944 se skupina přesunula na Českomoravskou vysočinu.

Hajný Josef Pavlas už od počátku Protektorátu Čechy a Morava budoval v lese maskované úkryty pro pronásledované osoby. Jedním z takových úkrytů byl seník na katastru obce Olší. Do seníku byly dva přístupy: přední a zadní vchod. Vstupem přes přední vchod se seník jevil jako zcela obyčejný seník. Nacpaný od podlahy až po střechu senem a krmením pro zvěř. Na zadní straně seníku byly drobné panty s deskou – maskovaný zadní vchod. Právě tudy chodili do seníku parašutisté výsadku Calcium.

Gestapo přišlo odbojářskou cestou

K seníku v lese u Olší vede hned několik cest. Ta nejkratší od hájovny Josefa Pavlase. Odpoledne 23. června 1944 se v lese objevilo několik příslušníků brněnského Gestapa. Projeli osobním autem kolem Pavlasovy hájovny až k samotě Závist. Tudy se vydali pěšinou k lesu u Olší. Právě touto cestou chodili k parašutistům spojky z Velkého Meziříčí se zprávami o situaci. Osudný den měli do lesa u Olší přijet fabrikanti z Prahy na víkendový pobyt. Parašutisté byli informováni, že se objeví cizí lidé. Gestapo nikdo nečekal. Parašutisté měli ten den schůzku u seníku s majorem Moravanským. Muže v kožených kabátech parašutisté Gemrot a Odstrčil považovali za fabrikanty, ve skutečnosti šlo o příslušníky Gestapa. V  přestřelce byl zabit velitel Calcia Odstrčil, Gemrot byl těžce zraněn.

Úkryt pod pařezem

Další podzemní úkryt poskytl azyl těžce zraněnému Gemrotovi. Jeden z pařezů v lese byl k zemi připevněný drobnými panty. Stačilo pařez odklopit a objevil se vstup do podzemního úkrytu. Tady přežil šťáru Gestapa těžce raněný Gemrot.

Kdo prozradil cestu k seníku?

Dodnes se neví přesně, kdo popsal příslušníkům brněnského Gestapa cestu ze samoty Závist k úkrytu parašutistů v seníku u Olší. Musel to být zřejmě někdo z místních odbojářů, jinak by Gestapo volilo lesní cestu k úkrytu od Pavlasovy hájovny.

Krásu příjemné samoty můžete poznávat na vrchu Křemešník (více zde) i s obydlím poustevníka (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů