Po návštěvě Babiše hrozí ždírecké ředitelce Domova pro seniory odvolání z funkce

AKTUALIZOVÁNO Po návštěvě předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Domově pro seniory ve Ždírci u Jihlavy se otřásá ředitelské křeslo Martiny Matějkové. Obyvatelé ždíreckého Domova pro seniory předali předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi i drobný dárek. Jedna z klientek se velice styděla podat předsedovi Babišovi ruku.

K obyvatelům ždíreckého Domova pro seniory promluvil i vysočinský lídr hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle předsedy vysočinské ČSSD Petra Krčála by měl hejtman Jiří Běhounek zvážit případné odvolání ředitelky Matějkové z funkce.

Petr Krčál„Osobně se domnívám, že politické mítinky a politická agitace nepatří do domovů pro seniory a ústavů sociální péče. Vždy jsem, jako radní kraje Vysočina zodpovědný za sociální oblast, prosazoval, aby se do sociálních zařízení v kraji podívalo co nejvíce politiku. To proto, aby se seznámili s problematikou sociální péče v kraji. To, co se dělo při návštěvě Andreje Babiše a dalších představitelů hnutí ANO, bylo však za hranicí běžné návštěvy. To byla zcela evidentně politická agitace. Je mi opravdu líto, že do této politické agitace dovolila ředitelka zařízení vtáhnout klienty, kteří jsou zdravotně a mentálně postižení. O skutečně profesionálním přístupu ředitelky zařízení a náměstka hejtmana Pavla Fraňka svědčí i vystavená pozvánka na celý průběh diskuse. Touto problematikou se budu chtít zabývat na jednání Sociální komise Rady Kraje Vysočina. Budu chtít znát stanovisko zástupců všech politických stran a také odboru sociálních věcí,“ řekl Občasníku vysočinský předseda ČSSD Petr Krčál.

„Pan Krčál s celou delegací pana ministra zahraničí Zaorálka ve čtvrtek 3.8. 2017 do domova seniorů ve Velkém Meziříčí, když předtím pan ministr poctil svoji přítomností vyhlášení vesnice roku na Vysočině!! Návštěvě v domově seniorů byl přítomen taktéž pan náměstek Franěk a program pana Zaorálka probíhal zhruba ve stejném duchu.

Mimochodem pan Krčál po dobu svého působení na kraji vozil do Ždírce delegace pravidelně a je zapotřebí uznat, že Ždírec prezentoval jako nejlepší sociální zařízení na Vysočině a dle mého názoru je to skutečně pravda.

Pokud bude pan Krčál chtít měřit všem stejným metrem a já jak ho znám, tak pevně doufám, že bude, není na místě řešit pochybení paní ředitelky z Domova seniorů ve Ždírci.

Naopak jsem přesvědčen o tom, že Ti co rozhodují o veřejných financích by měli všichni navštěvovat subjekty financované ze státního rozpočtu, aby svá rozhodnutí dělali na základě vlastních zkušeností a ne na základě informací od někoho,“ sdělil vysočinský předseda hnutí ANO Josef Kott.

„To, že politici by při své práci měli navštěvovat podobná zařízení, jako domovy pro seniory a léčebny dlouhodobě nemocných je nezpochybnitelné. Měli by tak činit zejména během svého funkčního období a zajímat o podmínky a problémy v nich a pomáhat v jejich zlepšení a řešení. Tato návštěva však vzhledem ke svému načasování, počtu a výběru zúčastněných a její propagaci, je zjevnou politickou agitkou. Nerozumím však příliš postoji paní ředitelky, mimochodem dřívější krajské radní za ODS, která tuto situaci umožnila. Možná svojí politickou naivitou, možná obavou o svou budoucnost v případě neumožnění této akce, možná pouhým splněním příkazu nadřízených. Každopádně tento způsob volební kampaně posuzuji jako krajně neetický, postrádající veškeré prvky slušnosti a mrzí mě, že krajské zařízení, které by se mělo distancovat od stranických aktivit, přispělo k této taškařici,“ uvedl krajský zastupitel a tajemník KDU-ČSL Vysočina Josef Herbrych.

Senátor Miloš Vystrčil„Nekomentoval jsem návštěvy jiných politiků i z ČSSD v Domově důchodců Ždírec, tak nevím, proč bych měl komentovat tuto návštěvu,“ reagoval na žádost o komentář vysočinský senátor Miloš Vystrčil (ODS).

 

Popelka„Z vyjádření pana Petra Krčála mi začíná běhat mráz po zádech. Shodou okolností se dnes dopoledne (neděle 6.8.2017) v Jihlavě konal pietní akt, během kterého jsme uctili památku obětí totalitního režimu. Během slavnostních projevů několikrát zaznělo, že musíme chránit svoji svobodu a již nikdy nesmíme dopustit, aby byl kdokoli trestán za své názory a skutky neslučitelné s politickou vůlí jedné strany. Odpoledne si zapnu počítač a na sociálních sítích náměstek ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Mgr. Bc. Petr Krčál (ČSSD) požaduje odvolání ředitelky domova důchodců. Důvod. Umožnila jednobarevnou návštěvu představitelům jiné politické strany než je ta jeho. Pan náměstek ministra pro lidská práva jde dokonce tak daleko, že přes média pověřuje tímto úkolem Hejtmana kraje Vysočina. A tak se nutně ptám. Jde o pouhé letní poblouznění pana Krčála, srovnatelné s tím, kdy těsně před listopadem 1989 vstoupil do tehdejší totalitní KSČ. Nebo jde o nový oficiální směr ČSSD, který vyústí v politické procesy podobné těm z padesátých let minulého století. Opravdu nevím. Mohu jen doufat.
Jednu jistotu, ale po tomto víkendu již mám. Vím, jaký má pan Krčál názor na seniory. Podle pana Krčála jsou všichni obyvatelé domova ve Ždírci staří, nemocní a sociálně potřební. No a k takovým lidem mohou na návštěvu jenom sociální demokraté, tak jako ve Velkém Meziříčí. Nebo i tam se má pan ředitel bát o místo, pokud by snad tuto návštěvu odepřel?,“ napsal Občasníku náměstek jihlavského primátora Radek Popelka (ANO).

„Jestli je vhodné a vkusné dělat předvolební politickou agitaci v domově seniorů, kde jsou i mentálně postižení lidé, musí každý politik podle svého svědomí posoudit sám. Já bych to neudělal. Jsem přesvědčený, že je povinností politiků zajímat se o problémy podobných zařízení a navštěvovat je, ale v průběhu celého funkčního období, ne jen před volbami,“ prohlásil lídr vysočinské TOP09 Josef Mladý.

 

O pozvánce na besedu s politikem Andrejem Babišem rozeslané z Krajského úřadu čtěte zde.

Stanoviska krajských politiků Vysočiny zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů