Policejní zatýkání osob veřejného života zasluhuje vysvětlení

Mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková odmítla podrobněji komentovat policejní zásah na poliklinice ve Žďáru nad Sázavou. Místo policejní mluvčí promluvil mluvčí státního zastupitelství: proti jednomu z lékařů je vedeno trestní řízení.

Police handcuffing – Criminal Justice Notes

Policie očividně taktizuje a nechce vysvětlit dobu a způsob zásahu vůči lékaři v ordinaci. Lékaři, místní politici a další osobnosti veřejného života si nemohou dovolit nespolupracovat s policií a orgány činnými v trestním řízení. Jakákoliv nespolupráce nebo odmítnutí výpovědi do policejního protokolu je alespoň v očích veřejnosti přitěžující okolností.

Pokud osobnost veřejného života dlouhodobě nespolupracuje s policejním vyšetřovatelem nebo se dokonce pokusí uprchnout, je to jasný důkaz viny. Lékaři, místní politici nebo další osobnosti veřejného života zkrátka musí spolupracovat s policií při vyšetřování, které se jich dotýká.

O způsobu zákroku na žďárské poliklinice nechce podrobněji policie informovat. Proč nestačilo si dotyčnou osobu pouze předvolat, ale musela být předvedena?

Už samotný způsob policejního zákroku vůči místnímu lékaři si zaslouží podrobnější vysvětlení způsobu provedení ze strany policie. Vysvětlení motivů policejního zatčení nebo zadržení si u veřejně známých osob veřejnost zaslouží slyšet už v momentu policejního zásahu i třeba se sdělením paragrafů trestního zákona.

Univerzální policejní odpověď „nebudeme poskytovat žádné informace, abychom neohrozili průběh trestního řízení“ vůbec nezvyšuje důvěryhodnost a oprávněnost policejního zásahu vůči veřejně známé osobě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů