Prožije ministr kultury trauma z obchodu v synagoze?

Nákupní centrum v budově církevní stavby je nechtěnou raritou i vizitkou Velkého Meziříčí.Na konci listopadu přijede do Velkého Meziříčí ministr kultury Lubomír Zaorálek v doprovodu letního skoro-ministra Michala Šmardy z Nového Města na Moravě. Dva vysocí představitelé ČSSD si patrně zajdou na drobný nákup do židovské synagogy.

Patrně se po ministerském nákupu „prolomí ledy“. Obchodní dům uvnitř církevní stavby je těžko tolerovatelný z hlediska mravních principů.

Kostely, synagogy a ostatní církevní stavby plnily od nepaměti funkci sociální. Lidé se v nich scházeli ze širokého okolí, z menších vesnic, které kostely neměly, docházeli či dojížděli do vesnic větších či měst. V stereotypních životech běžných lidí měla pravidelná návštěva kostela své stálé místo. Navazovali zde sociální kontakty, vyměňovali si různé příběhy, zážitky a vzájemně se obohacovali. Vedle vesnických hospod, hostinců a škol tak kostely představovaly další socio-kulturní centrum na venkově, kde se lidé mohli scházet.

Dnes je velkomeziříčská synagoga kulturní památkou, ale také shopping centrem. Proměna židovské synagogy na nákupní centrum je především věcí náboženské obce jako vlastníka budovy. Veřejné mínění obyvatel Velkého Meziříčí dotlačilo místní zastupitele k ustavení komise k jednání o budoucnosti synagogy. Provoz supermarketu totiž nevydělá dostatek finančních prostředků na generální opravu objektu i veřejný prostor kolem synagogy by si zasloužil revitalizaci.

Politická intervence ze strany státu je z hlediska mravních principů očekávána podobně jako politická intervence ze strany místní radnice. I když je teoreticky možné přeměnit církevní stavbu na obchodní dům, v praxi jde často i o lidské svědomí. Církevní objekt může sloužit lépe než obchodní dům jako kulturní památka na spoluobčany, kteří nepřežili dobu holocaustu. Obchodní dům může být kdekoliv jinde.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů