Průmyslová zóna Rantířov: nechtěné obecní dítě

Uprostřed Rantířova nad železniční tratí je rozsáhlý areál všeobecně známý jako „průmyslová zóna Rantířov“.  Projektována v šedesátých letech podle tehdy uznávaných zásad pro budování průmyslových zón. Ze tří stran je dnes průmyslová zóna obklopena zástavbou rodinných domků. Na straně čtvrté je železniční trať.

Průmysloví zóna je v pravé části od železniční trati

Z rodinných domků v sousedství průmyslové zóny zní vytrvalý požadavek na venkovský klid a omezení dopravního ruchu. Obec Rantířov by nejraději průmyslovou zónu vystěhovala na druhý konec světa nebo aspoň přes kopec do Jihlavy.  „Nejlepší by bylo, kdyby to tu vůbec nebylo,“ zní požadavek veřejného mínění na starostu Rantířova.

Odstěhovat průmyslovou zónu do Jihlavy ale rantířovští nedokážou. A tak bojují seč jim síly stačí se záměry podnikatelů podnikat v místní průmyslové zóně. Pro podnikatele to je nepochopitelný stav: mají kladné odborné posudky i souhlasná vyjádření dotčených orgánů.

fb

Veřejné mínění ale tlačí starostu Rantířova do podání odvolání ve správním řízení, aby záměr podnikat v Rantířově co nejvíce možným zájemcům znepříjemnili.

Usilovná obrana venkovského stylu života působí starosti úřadům při posuzování souladu záměrů podnikatelů s územním plánem obce.

Střet podnikatelské prosperity s venkovským klidem ve správním řízení o povolení galvanovny nebo při posuzování záměru ubytovny hotelového typu je patrný stále více.

Při sestavování rozpočtu Rantířova pro rok 2016 bude muset obec pamatovat i na právní náklady a odborné posudky. Každá válka je dražší než špatná dohoda o soužití průmyslové zóny s okolím.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů