Robotkovy deníky: Bojiště by tedy bylo! (duben 1940)

Po celou dobu trvání Protektorátu Čechy a Morava si zaznamenával štábní kapitán Josef Robotka své každodenní pocity z událostí, které vstoupily do Dějin. Štábní kapitán Robotka byl jedním z organizátorů odboje na Vysočině ve skupině „Rada tří“. Po válce byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Roku 1952 byl odsouzen k trestu smrti a popraven. Rehabilitován po roce 1989, povýšen in memoriam do hodnosti generálmajora.

11. duben 1940

Nové údobí války „za novou Evropu“.

Motto: „Žádný strom do nebe neroste“

Pyrrhovo vítězství

Je možné, aby „úspěch“ byl počátkem následujících neúspěchů?

Pochody hřmí v amplionech a usměrněný tisk Národního souručenství se rozplývá ve šťavnatém obdivování moderní obdoby Trojského koně, jenž se vypravil za žírem do Dánska a na norské pobřeží. Zatím další neutrálové a podmanění se zachvívají děsem v zoufalém očekávání budoucích ochranitelských činů – a Západ konferuje! O čem? Že by zlí Spojenci byli tak neschopní, tolik nepřipravení, tak ochromeni?

Hlavu vzhůru, loďstvo vyjelo, jede se dál!

28.4.1940

Bojiště by tedy bylo!

Přesto, že podle válečného přehledu čtyřiačtyřicátého týdne války zničeno bylo:

55 válečných a 14 dopravních lodí – samozřejmě spojeneckých – při získávání nástupového prostoru Angličanů v Norsku a přes další ČTK horlivě hlásané „ztráty“ Angličanů a přes odhalení senzačních dokumentů v přípravách válečné intervence Spojenců na Severu Evropy – jsou opět o kousek konečnému vítězství blíž!

Hlavní je, že německé vojsko, postupující podle plánu nezadržitelně vpřed je už v dotyku se Spojenci! Nyní je taková situace, že Norové jsou vlastně „chráněni“ , jak ušlechtilými a mírumilovnými Němci, tak  válečnými štváči držitelů držitelů moci západních plutokracií.

Bude zajímavé konstatování, která ochrana se projeví účinnější.

věrni zůstanemeUšlechtilí ochranitelé, řvoucí v prvních dnech o ochranitelském násilí v neporušení svrchovanosti chráněnců Dánska, Norska, řvou nyní o ukořistění norského válečného materiálu, o zajištění vojenských skladišť a zbrojovek a o zvýšení válečného potenciálu Říše „ochranitelů neutrálů a malých národů“.

V květnu by se mohla zahájit ochranitelská činnost na jihovýchodní Evropě – opět krok ke konečnému vítězství – k orchestru se ovšem musí přidat ještě jiní zdatní hudebníci „Pracovat a zbrojit,“ povídal Duce a symfonie bude dokonalá.

„Česká bestie sedící vyžraná“ na galerii, bude mít pěkný poslech.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů