Spory kolem galvanovny ukazují problémy s kanalizací Rantířova

Stížnosti občanů Rantířova na záměr firmy M-kovo se stavbou galvanovny ukazují na nedořešené vztahy z minulosti. Několik desítek rodinných domů v okolí firmy M-kovo je připojeno na kanalizaci, která je v majetku firmy M-kovo. Kanalizaci koupila firma M-kovo při privatizaci na počátku devadesátých let.

„Je to zvláštní pocit poslouchat stížnosti lidí, kteří jsou bez povolení připojeni k naší kanalizaci,“ prohlásil jednatel firmy M-Kovo Tomáš Mičke.

Sotva firma zveřejnila svůj záměr rozšířit provoz o automatickou linku alkalického zinkování a černění (galvanovny), rozpoutal se kolotoč stížností a podnětů úřadům. „Třeba půl dne se nevěnujete výrobě a podnikání, ale řešíte požadavky úředníků, kteří přijdou do firmy řešit udání,“ uvedl jednatel Mičke.

I obec Rantířov zaujala ke stavbě galvanovny negativní stanovisko. „My si myslíme, že to není v souladu s územním plánem obce. Podle územního plánu jde o plochu pro drobnou řemeslnou výrobu,“ řekl starosta Rantířova Tomáš Novotný.

Obyvatelům obce vadí i záměr firmy získat úřední povolení pro nepřetržitý provoz. To by mohlo ohrozit klid v obci o sobotách nebo nedělích.

Jednatelé firmy M-kovo naznačili i možnost prodeje firmy M-kovo, pokud neuspějí se záměrem modernizace provozu. To by mohlo znamenat výpadek v příjmech rozpočtu obce Rantířov.

„Třeba na dani z nemovitostí platíme kolem sto tisíc korun ročně,“ uvedl jednatel Mičke.

Právě stížnosti přidělávají firmě M-kovo nečekané starosti s vyjadřováním a odpověďmi na dotazy úředníků.

„Dokud nezačala firma M-kovo žádat povolení galvanovny, byl klid a nebyly stížnosti. Obec stížnosti neposílá,“ vysvětlil  starosta Rantířova Tomáš Novotný.

O stavebním povolení pro firmu M-kovo začne jihlavský stavební úřad rozhodovat v nejbližší době.  “ V celém procesu administrace projektu pro získání stavebního povolení nebyly žádné výhrady odborníků k našemu záměru,“ dodal jednatel Mičke.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů