Spory v Třebíči: Zapůsobí péče řádného hospodáře?

Hokejový klub Horácká Slavia Třebíč je zapsaný spolek. Občanský zákoník zavedl pro členy volených orgánů spolků (všech právnických osob) povinnost vykonávat funkci s péčí řádného hospodáře. § 159 konkrétně uvádí: „Kdo přijme funkci člena voleného orgánu, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky.“

Hokejový spolek Horácká Slavia Třebíč má negativní základní kapitál. Jinými slovy přežívá jen a pouze díky bankovní půjčce. Péče řádného hospodáře platí i pro bankovní ústavy: úvěr těžko může získat ten, kdo nic nemá. Hospodářský výsledek minulých let se blíží ke ztrátě tří milionů korun. Spíše už čtyř milionů korun.

Pro vstup do hokejové sezóny musí každý hokejový klub doložit bezdlužnost Českému svazu ledního hokeje. Na dluhy musí být sjednané splátkové kalendáře. Splátkové kalendáře se týkají především neuhrazených závazků vůči hráčům.

Téma „bezdlužnosti vůči hráčům“ na klub dopadne už koncem měsíce. Budou se řešit závazky z hostování hráče Szatmáryho. V uplynulé sezoně si připsal dvacet devět bodů v pětatřiceti zápasech.  Byl klíčovým hráčem klubu uplynulé sezóny, v Třebíči má Szathmáry platnou smlouvu do konce této sezóny. Manažerovi Horácké Slavie už ale odevzdal hokejovou výstroj. Formální ukončení Szathmáryho hráčské smlouvy patrně odstartuje lavinu problémů s dluhy Horácké Slavie. Klub bude muset Szathmáryho „vyplatit ze smlouvy“ a bude zajímavé sledovat, kde na to vezme peníze.

Třebíč už na svém webu korigovala informaci o tom, proč zmínění hráči v klubu končí. „Informace o tom, že končí na základě toho, že nepřistoupili na snížení platu, není pravdivá,“ napsal Roman Mejzlík. A klub vyhodil redaktora, který to napsal na klubový web.

Podobně mohou žádat odměny za úspěch v minulé sezóně i další hráči. Výroky o tom, jak hráči jsou „nenažraní“ jen snižují motivaci hráčů bojovat za lepší výsledky klubu.

Pro obnovení důvěry fanoušků bude klub muset představit záchranný plán pro nejbližší období: záporný vlastní kapitál vyžaduje neodkladné řešení například v podobě půjčky ve výši několika milionů korun.

Prohlášení předsedy klubu, hráčů a dalších osobností na klubovém webu nemusí stačit pro obnovení důvěry v normální existenci hokejového klubu. Spíše zvyšují nervozitu a obavy z nejisté budoucnosti. Představitelé klubu znervózněli z událostí v kabině A-týmu a nejisté budoucnosti. Obnovení důvěry si žádá víc než strohá prohlášení na webových stránkách.

AKTUALIZOVÁNO: Na četné dotazy čtenářů zveřejňujeme informace z účetní uzávěrky o záporném vlastním majetku hokejového klubu

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů