Šťavel čtyřlistý se dá pěstovat jako domácí symbol štěstí

Čtyřlístek je považován za světový symbol štěstí a hypoteticky spojuje čtyři světové strany a také čtyři živly, jako je voda, oheň, vzduch a země. Již Keltové ji však považovali za léčivou a magickou rostlinu a na ochranu před zlými duchy.

Jako pokojová rostlina je Šťavel čtyřlistý (Oxalis deppei) mimořádně atraktivní, díky dekorativním listům a proto je ideální dekorace. Co je na šťavelu zvláštní – kromě toho, že má přinášet štěstí – je každodenní pohyb listů. Zatímco přes den se rozloží a stojí stejně, večer je rostlina složí jako deštník a otevře zase až ráno. Roztomilá podívaná se dá dobře zachytit v časosběrném záběru.

Rostlinu objevil cestovatel Ferdinand Deppe na své expedici do Mexika v letech 1824 až 1826 a přivezl ji do Anglie, kde ji nazval Conrad Loddiges na Deppeho počest pod jménem Oxalis deppei . V Anglii se tento druh rychle stal velmi oblíbeným jako okrasná rostlina.

Vypráví se prastará pověst o lodním cestujícím, který vstoupil na soukromý pozemek, aby si utrhl čtyřlístek šťavelu, jenže byl lapen a vsazen do vězení. Nemohl tak nastoupit na loď, na kterou měl již koupený lístek. Později se dozvěděl, že loď se potopila a ani jeden pasažér nepřežil. Čtyřlístek mu tak zachránil život.

Rostlina potřebuje světlé a chladné stanoviště. Ideální teplota je okolo 20C, dobrá volba je severně orientované okno, snese i přímé slunce. V druhé půlce května ho lze přenést i ven, kde mu najdeme polostín. V létě, během květenství, potřebuje hojnou zálivku, ale dáváme pozor na přelití. 

Oxalis bývá oblíbeným dárkem na Nový rok a traduje se o ní, že do domu přináší štěstí a radost na následujících 364 dní.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů