Tradiční rituál Vánoc je pečení vánočky

Houska, štědrovka, štědrovnice, štědrák, pletenice, štricla, štola, calta, křehtík jsou různé názvy pro tradiční vánoční pečivo, snad nejznámější název je vánočka. Je to české národní pečivo v době Vánoc.

Traditional czech christmas cake containing bread, sweet, and christmas |  High-Quality Food Images ~ Creative Market

Výroba vánočky byla dlouho výsadou pekařského cechu, doma ji lidé pekli až v osmnáctém století. Hospodyně pekla obvykle tolik vánoček, kolik měla rodina členů, a pak ještě jednu, největší, na štědrovečerní stůl. První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda.

Pletená vánočka s rozinkami a mandlemi bývá tradiční snídaně na Štědrý den. Upečená vánočka vydrží dlouho čerstvá, obvykle se peče týden před Vánocemi, Je výborným zákuskem k čaji nebo kávě. Konzumuje se buď suchá, nebo potřená tenkou vrstvou másla či marmelády.

Už samotné pečení vánočky je rituálem: Jednotlivé prameny vánočky symbolizují vodu, vítr a další zemské živly, přičemž věci zemské jsou v nejspodnější části vánočky, v jejím středu pak cit, vůle a rozum a dva horní symbolizují lásku a poznání.

Vánočka svým tvarem připomíná novorozené dítě v peřince a její magickou moc ještě posílíme, když si ji sami upečete a někomu darujete třeba jen kousek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů