Tymián dodává odvahu i posiluje dobrou náladu
Tymián obecný (Thymus vulgaris) je dřevnatá trvalka nízkého vzrůstu, která se obzvláště dobře daří v suchých a slunečných podmínkách. Oblíbená středomořská bylina si při vaření zachovává svou chuť a dobře se kombinuje s dalšími chutěmi své rodné oblasti, jako je česnek , olivový olej a rajčata.
Původ slova „tymián“ je z řeckého slova thumos , což znamená „odvaha“. Ve středověku byl tymián považován za symbol statečnosti, síly a odvahy.
Vojáci často dostávali kytice s tymiánem na cestu do bitvy.
Jedno z prvních známých použití této byliny bylo ve starověkém Egyptě, kde se používala k balzamování mrtvých a věřilo se, že pomáhá na cestě k dalšímu životu. Tymián, jedna z oblíbených rostlin císařů ve starém Římě, byl považován za léčivou a ochrannou bylinu, která může chránit před otravou, když je konzumována jako součást jídla. Staří Římané pálili svazky tymiánu, aby očistili chrámy a domy, a byli to Římané, kdo tuto bylinu přinesl do Evropy, kde se stala stejně populární jako na březích Středozemního moře.
Tymián byl spojován s odvahou a statečností od starověku až do středověku, vojáci ho dostávali jako dárek na cestu do bitvy. Kouř z tymiánu měl vzbuzovat ducha odvahy a pokud smrt měla být osudem vojáka, věřilo se, že je to mocná pomoc při cestě do posmrtného života.
Mezi účinnými sloučeninami tymiánu bylo zjištěno, že látka karvakrol má pozitivní vliv na náladu. Zvyšuje hladinu dopaminu a serotoninu – neurotransmiterů, které regulují motivaci, pohon a celkovou náladu. Pravidelná konzumace této byliny nebo rozptýlení esenciálního oleje v aromaterapeutickém hořáku může podpořit pocity relaxace a pohody.
Nejběžnější tradiční použití tymiánu bylo jako lék na suchý kašel, jako prostředek na podporu trávení a používal se k výrobě ústní vody na vředy a infekce úst a krku.
Tymián roste nejlépe na plném slunci a suchých, písčitých nebo kamenitých půdách. Snesou i velmi zásadité půdy. Preferují dobře odvodněné půdy a po usazení snesou sucho. Nesnášejí zamokřené půdy nebo špatnou drenáž. Rostlina je nenáročná na údržbu, ale měla by být zastřižena, když se stane nohama. Při použití tymiánu pro kulinářské účely je nejlepší sklízet listy těsně před květem, kdy jsou silice na svém vrcholu. Běžný způsob množení je stonkovými řízky, dělením a semeny.
Stonky tymiánu jsou tenké, drátovité a dřevnaté. Listy jsou drobné, voňavé a jejich barvy se v závislosti na druhu liší od zelené po stříbrnou. Květy jsou drobné, trubkovité a barvy se liší od bílé, růžové až po fialovou. Květy tymiánu jsou bohaté na nektar a atraktivní pro včely a motýly. Tymián je vynikající rostlina pro opylovací zahrady, skalky nebo bylinkové zahrady.