V bytě Housing First zadrželi policisté celostátně hledanou osobu

Bydlení především (také Bydlení nejdříve či Nejdřív bydlení, uvádí se i anglicky jako Housing First) je politika ukončování bezdomovectví lidí, kteří kromě dlouhodobé bytové nouze potřebují i komplexní sociální podporu.

Na rozdíl od většiny jiných přístupů, jež vlastní bydlení přidělují až těm lidem v bytové nouzi, kteří splnili určité předchozí podmínky (model prostupného bydlení), je v programech Bydlení především klientovi programu poskytnut do nájmu standardní byt a spolu s ním i intenzivní, flexibilní a individualizovaná podpora týmu sociálních pracovníků a pracovnic.

Vychází se z myšlenky, že základní potřebou lidí bez domova je získat stabilní bydlení a jejich ostatní potřeby lze uspokojovat až poté, co získají domov. Bydlení se tak stává prvním krokem ke stabilizaci životní situace klienta. Na tento první krok pak navazuje podpora v řešení dalších témat, jako je praktická orientace (zdravotní a sociální pojištění, základní kontakty), případně léčení závislostí nebo duševního zdraví.

V přístupu Bydlení především tedy péče o lidi bez domova ubytováním nekončí, ale začíná.

Podle informací serveru Občasník zadržela policie v jednom z bytů celostátně hledanou osobu. Hledaná osoba se v bytě doslova ukrývala, účastníci programu Housing First tvrdili policejní hlídce, že kromě nich v bytě není nikdo další. Policisté ale pojali podezření a vstoupili do bytu.

“ Jednalo se o osobu mladší osmnácti let, po které policisté pátrali v souvislosti s jejím pohřešováním. Do objektu byl policistům umožněn přístup, nejednalo se o nějaký vynucený vstup. Pohřešovaného chlapce policisté následně předali oprávněné osobě,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Díky programu zabydlení se dosud podařilo v bytech Housing First Jihlava zabydlet 49 osob, 29 dospělých a 20 nezletilých dětí. V 10 případech se jedná o domácnosti s dětmi, ve dvou pak o domácnosti o dvou jednotlivcích. Nájemní smlouva byla rozvázána s jedním nájemcem, a to dohodou na jeho žádost z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu. Poslední vylosovaný nájemce – náhradník, se do bytu nastěhoval 1.9.2020. Na jaře ukončila nájemní smlouvu devítičlenná rodina v třípokojovém bytě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů