Věřitele jindřichohradecké úzkokolejky asi ovanul duch reorganizace rakouské Mariazellerbahn

Věřitelé zadlužené jindřichohradecké úzkokolejky schválili reorganizační plán na oživení provozu úzkokolejné dráhy. Z reorganizačního plánu je cítit přinejmenším duch reorganizačního plánu rakouské úzkokolejné dráhy Mariazellerbahn.

Železnice Mariazellerbahn byla postavena v devatenáctém století jedním k jednomu z nejnavštěvovanějších míst poutních míst Rakouska. Později byla elektrifikována. I na této úzkorozchodné dráze se opakovaně mluvilo o ukončení provozu, až roku 2010 provoz převzala Dolnorakouská dopravní společnost (NÖVOG), která je ve vlastnictví zemské vlády Dolní Rakousko.

Situace, kdy by vlastníkem i provozovatelem jindřichohradecké úzkokolejky byl veřejnoprávní subjekt je do jisté míry i vizí reorganizačního plánu schváleného věřiteli zadlužené úzkokolejky na konci ledna. Města a obce podél osmdesáti kilometrové dráhy na rozhraní Jihočeského kraje a Vysočiny ale dávají najevo nedostatek finančních prostředků na nákup infrastruktury úzkokolejky.

Na řadě jsou tak Jihočeský kraj i Kraj Vysočina aby se případně podílely na oživení provozu jindřichohradecké úzkokolejky v duchu rakouské Mariazellerbahn. Doba před podzimními krajskými volbami je jako stvořená pro diskusi o vlastnictví dopravní infrastruktury úzkokolejné dráhy veřejnoprávními subjekty. Stačilo by chtít.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů