Větrná lobby ukazuje rozdílnou tvorbu veřejných vztahů s obcemi Vysočiny

Kraj Vysočina je středem zájmu investorů větrné energie. Na Vysočině hodně fouká a tak investoři nabízí městům a obcím možnost výstavby větrných parků. Často s rozdílným přístupem.

Automobilový závodník Martin Prokop je v oblasti větrné energie úplný nováček, přesto Stonařov a okolní obce poměrně rychle a hladce kývli na možnost výstavby devíti větrných elektráren na Jihlavsku. „Prokop jezdí závody s větrem o závod, teď ještě bude s větrem obchodovat,“ zní oblíbená místní průpovídka. Výstavba Prokopových elektráren dává místním naději na zákaz nízkých průletů vojenských stíhaček kolem stožárů větrných elektráren.

Už rok se ale nikam neposunují námluvy rakouské společnosti WEB Větrná energie, respektive její české pobočky s městem Počátky na Pelhřimovsku. Společnost plánuje výstavbu tří větrných elektráren, zastupitelé oficiálně nemají žádné výhrady. Anketa obyvatel dopadla o pár hlasů v neprospěch záměru výstavby. Odpůrci výstavby se dostavili v hojném počtu, příznivci a zastánci výstavby k anketě nepřišli.

Podstatně zajímavěji vypadá projekt „Jihlava-sever“ společnosti WEB Větrná energie a distribuční společnosti Pražská energetika u obce Nadějov. Za souhlas s výstavbou má každý z osmi desítek domů (odběrných míst) slíbený levnější roční účet za odebranou elektřinu. Sleva má být ve výši jednotek tisíc korun ročně. Tady ještě neproběhla anketa obyvatel, další jednání je nejisté.

Větrný Jeníkov už založil dceřinnou společnost VTE Větrný Jeníkov s investorem ze středních Čech, jeho mateřská firma sedí v prvním patře obytného domu v Larnace na Kypru. Šanci na levnější energii mají obyvatelé Větrného Jeníkova jen minimální, snad pokud obec přerozdělí svůj větrný zisk.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje se snaží dojednat výstavbu větrného parku mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou. Obec Velká Losenice už na nabídku ČEZu kývla, začne měření proudění větru speciálním radarem. Zhruba pětičlenný tým větrných vyjednavačů je pod přísnou interní kontrolou s důrazem na pravdivé vysvětlení všech okolností společného projektu.

Rozdílná míra úspěšnosti větrných investorů je dána především přístupem k tvorbě vztahů s obyvateli obcí dotčených výstavbou větrných elektráren. Investoři pomalu mění svůj dosavadní ryze obchodní přístup, který se ukazuje jako neúspěšný například v Počátkách k přístupu pod heslem „výhody pro všechny“.

Iluze „větrné energie pro domácí obyvatele zdarma“ nebo „dejte padesát procent slevu na elektřinu a postavíme to“ brzdí rozvoj výstavby větrných parků na Vysočině. Zákon o sdílení větrné energie známý jako „OZE II“ je teprve v legislativním procesu stejně jako tvorba dobrých vztahů.

Budování dobrých vztahů mezi obyvateli dotčených obcí a větrnými investory záleží především na stylu komunikace jednotlivých investorů. Jedná se o dlouhodobý cílevědomý proces, který zahrnuje poskytování informací o firmě a produktech a získávání zpětné vazby od veřejnosti. Díky němu se budují a udržují vztahy a firmy se je snaží ovlivňovat a korigovat.

Získat informace o záměrech jednotlivých firem je často poměrně složité: kontakt na investora větrných elektráren ve Větrném Jeníkově se nedaří získat, přestože firma sídlí přímo v prostorách místního obecního úřadu. Větrný byznys Větrného Jeníkova je pevně v rukách starosty a místostarosty města.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů