VÍME PRVNÍ: Carsharing. Po sdílených bicyklech míří do Jihlavy sdílené automotobily

Firma Car4way, jež je součástí holdingu Louda Auto a.s., představila zástupcům města myšlenku sdílených automobilů carsharing. Výpůčka vozidla probíhá na základě mobilní aplikace a je zcela bezkontaktní. Probíhá proces registrace a ověření uživatele. Uživatel si v aplikaci najde nejbližší vozidlo, zarezervuje si je, jede s vozidlem, ukončí jízdu, tato je vyúčtována a zaplacena. Platba probíhá přes platební kartu.

Ceník služeb je poměrně rozsáhlý od účtování po minutách až po různé balíčky. Nejlevnější nabídky začínají na částce asi sto třiceti korun za fabii a výpujčku na dvě hodiny. Firma nabízí různé denní, týdenní a měsíční balíčky. Vozový park je nový se širokou škálou vozidel.

Zjednodušeně řečeno jde o výhodnou formu přepravy pro skupinu uživatelů, kteří najedou do cca 10 tis./rok. Potenciální množství carsharingových aut pro Jihlavu je zhruba 30-50 ks vozidel.

Car4Way je největší česká firma provozující sdílení aut, neboli carsharing. Na českém trhu působí od roku 2014, kdy začala půjčovat 12 aut. Na začátku roku 2020 provozovala flotilu přibližně tisíce aut. Provozuje bezstanicové sdílení, kdy si uživatel půjčí či vrací auto kdekoliv v rámci městských zón. Patří pod skupinu Louda Holding, pod kterou patří například Louda Auto, což je jeden z největších prodejců nových aut v zemi.

V roce 2022 funguje Car4Way v Praze a Brně. Provozuje zde vozy Škoda Scala, Škoda Fabia (nově také ve verzi kombi), Škoda Octavia, Škoda Karoq, a Volkswagen Caddy. Do roku 2021 byly v nabídce carsharingu také vozy Škoda Citigo a Škoda Rapid. Jednotlivá auta obvykle bývají k dispozici na carsharingu cca jeden rok, poté jdou na oddělení autopůjčovny nebo k prodeji jako ojetá.

Systém carsharing je v Jihlavě možné spustit asi za měsíc, auta by byla použita ze stávajícího vozového parku. Carsharing, by mohl provozovat kdokoliv, kdo splní „kvalifikační“ pravidla, podobně jako je tomu například u aplikací pro platbu za parkovné. Nejedná se o zvýhodnění konkrétního jednoho provozovatele této služby.

„Pokud se s provozovatelem domluvíme, viděl bych zavedení carsharingu v Jihlavě na jaro 2024,“ řekl primátor Petr Ryška.

Vyjádření radního pro dopravu Davida Beke nebo mluvčího Magistrátu Radovana Daňka doplníme, jakmile se vyjádření podaří získat. Anketu na sociálních sítích najdete přímo zde.

Tip primátora Ryšky na bezplatné parkování deset minut chůze od náměstí najdete přímo zde. Parkovací auto-kontrolor ujede měsíčně přes tři tisíce kilometrů (více zde), na seznamu „neviditelných“ aut nebudou vozy představitelů města (více zde). Řešení parkovacích problémů posunulo Jihlavu mezi velkoměsta (více zde). Parkovací vozidlo bude monitorovat i parkování dlužníků (více zde).


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů