VÍME PRVNÍ: ČSSD Vysočina chce Šmardu za celostátního předsedu

Počátkem prosince bude ČSSD volit nové celostátní vedení strany. Za předsedu strany chtějí vysočinští sociální demokraté starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu.

„Budu rád, když předsedou strany bude člověk z regionu s nejlepším volebním výsledkem,“ řekl vysočinský předseda ČSSD Martin Hyský.

Michal Šmarda působil v době předsednictví Jana Hamáčka jako místopředseda strany (v letech 2019 až 2021 místopředseda ČSSD). Od roku 2006 zastupitel byl zastupitel a od roku 2010 starosta Nového Města na Moravě.

„Už bych nechtěl udělat tu chybu, aby ČSSD měla jednobarevné vedení. Proto bych byl rád, aby ve vedení byl například lidé jako Tomáš Petříček nebo Jana Maláčová,“ uvedl Michal Šmarda.

Dne 31. května 2019 odeslal premiér ČR Andrej Babiš prezidentovi ČR Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra kultury ČR Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Na konci června 2019 se sice Zeman se Šmardou sešel, ale jmenovat do funkce jej (prozatím) odmítl. Prezident jako nejčastější důvody uvedl, že má Šmarda pouze středoškolské vzdělání a nemá zkušenosti s oblastí kultury. Prezidentovi oponenti však poukazují na Šmardovu roli v tzv. „Kauze Brady“, kdy Miloš Zeman odmítl v roce 2016 udělit státní vyznamenání Jiřímu Bradymu.

Šmarda na Facebooku zveřejnil příspěvek, ve kterém uvedl, že vstup ČSSD do druhé vlády Andreje Babiše byla chyba. ČSSD podle něj „zblbla z funkcí“ a opozice by jí prospěla. Podle Šmardy se musí ČSSD snažit najít nové ideje, jinak jí prý hrozí, že „chcípne“. Prezident Zeman potvrdil, že odvolá Staňka k 31. červenci 2019, o nominaci ČSSD na nového ministra kultury ČR však rozhodne až v polovině srpna. Premiér Babiš následně oznámil, že by od srpna 2019 mohla z pozice náměstkyně dočasně vést Ministerstvo kultury ČR Kateřina Kalistová, a to dokud se nevyřeší situace kolem jmenování nového ministra kultury ČR. Nakonec byl však tímto úkolem pověřen náměstek René Schreier.

V polovině srpna Andrej Babiš prohlásil, že „pan Šmarda po jeho nespočetných mediálních vystoupeních není dobrý kandidát“. 19. srpna se sešli Jan Hamáček a Andrej Babiš, Hamáček stále trval na tom, aby byl jmenován Šmarda. Šmarda po této schůzce požádal Hamáčka o stažení nominace.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů