VÍME PRVNÍ: Jihlava chystá obnovení tradice „kapřího dne“

Bylo to slavné vítězství Jihlavy před nájezdem loupeživých rytířů. Odehrálo se před svítáním dne 19. února 1402.

Jihlavští tehdy uvěznili v městské věži rytíře Heřmana z Bukové, poněvadž se dopustil ve městě nějakých zpupností a propustili jej až po pěti týdnech. Odvetou za tento potupný čin mělo být město potrestáno a tak došlo k jeho přepadení, kterého se mimo jiné zúčastnili také další Zikmundovi příbuzní a přátelé, Zikmund z Rokštýna, Jan, Arnošt a Mikuláš z Leskovce, Jan Dvořecký, Jan Sokol z Lamberka, Smil z Dírné a další čtyři rytíři z okolí. U minoritského kláštera pak v největší tichosti přistavěli k hradbám žebříky a počali vnikat do kláštera.

Tehdy je ale zpozorovala jakási žena hledající venku zatoulanou krávu a hned spustila křik. Hluk pak uslyšel mnich jdoucí budit své spolubratry k časné ranní modlitbě a ani ten nemeškal, vyskočil oknem do ulice a začal volat o pomoc. Prozrazení útočníci se dali na ústup před ozbrojenou městskou stráží a měšťany. V tuhém boji padlo sedm útočníků a dalších dvanáct bylo zajato. Jihlavští ztratili jen čtyři muže.

Na výroční den šťastného zachránění města se pak konal slavnostní průvod. Po něm byli jeho účastníci pohoštěni a každý prý dostal sedm grošů a kapra. Tak vznikla oslava „kapřího dne“, která až po roce 1526 zcela zanikla.

Pamětní průvod jihlavských měšťanů je zobrazen na fresce z roku 1790: Uprostřed náměstí klečí dav s praporem se znakem Jihlavy a latinským textem. V levém dolním rohu je znázorněn boj na hradbách města.

O obnovené tradici Jihlavského kapřího dne bude na konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska hovořit Milan „medvěd“ Kolář a náměstek primátorky Martin Laštovička jako o příkladu kulturního oživení města.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů