VÍME PRVNÍ: Jihočeský kraj oficiálně zaregistroval dobrovolný svazek obcí Úzkokolejka

V rodném listu dobrovolného svazku obcí obcí Úzkokolejka bude zapsáno datum 28.5.2024 jako den zrodu. „Je tedy oficiálně založen a může začít fungovat,“ sdělila mluvčí Jihočeského kraje Hana Brožková. Informaci potvrdil i starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár s tím, že vážil dlouhou cestu z Jindřichova Hradce do Českých Budějovic. „Přímo na hejtmanství bylo nutné se vzdát práva na odvolání, aby rozhodnutí nabylo právní moci,“řekl Kozár.

Právní moci tak rozhodnutí Krajského úřadu nabylo okamžitě, starosta Kozár svou cestou na jihočeské hejtmanství ušetřil patnácti denní úřední lhůtu. Každý den má pro úzkokolejku cenu zlata s ohledem na blížící léto a rostoucí netrpělivost příznivců úzkokolejky.

„Ve vztahu k založení Dobrovolného svazku obcí – úzkokolejka jsem moc rád, že se povedlo z naši strany realozovat všechny potřebné právní kroky. Věřím, že se siituace kolem dráhy bude vyjíjet pozitivně a i tento krok k tomuto vývoji přispěje,“ řekl starosta Kozár.

Dobrovolný svazek obcí Úzkokolejka by se měl stát důležitým partnerem oživování úzkokolejné dráhy z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočině. Měl by fungovat jako správce infrastruktury, kterou bude mít v dlouhodobém pronájmu. Mluví se o době třiceti let. Nájemní smlouva mezi tajemným investorem a svazkem obcí Úzkokolejka se teprve vytváří, její podpis se dá reálně předpokládat v době kolem Vánoc 2024.

„Považujeme za skvělou zprávu, že se obce kolem úzkokolejky dlouhodobě staví k současné situaci čelem a hodlají podporovat obnovení a následný provoz vlaků. Je to jeden z nezbytných základních kamenů, díky kterým věříme, že naše práce nepřijde vniveč,“ sdělil jednatel Jindřichohradeckých místních drah Jan Píšala.

Zrod dobrovolného svazku obcí Úzkokolejka lze vnímat jako další sbližování vizí autora reorganizačního plánu úzkokolejky Jana Kysely s vizemi měst a obcí na trati úzkokolejky o dalším provozování úzkokolejné dráhy.

Jindřichohradecký starosta Michal Kozár s jednatelem Jindřichohradeckých místních drah Janem Píšalou.

Jindřichohradecké úzkokolejce aktuálně chybí nejdůležitější povolení Drážního úřadu k veřejné přepravě cestujících, bez kterého není možné uvažovat o provozování veřejné dopravy. K provozování veřejné dopravy vybraly Jihočeský kraj i Kraj Vysočina firmu Gepard Express jako dopravce.

Bez povolení Drážního úřadu o bezpečnosti dráhy ale nemůže být na úzkokolejce provozována ani objednaná veřejná doprava, ani oblíbené komerční jízdy parních vlaků.

Úzkokolejka zahájila nábor nových zaměstnanců (více zde), má soudu vysvětlit z čeho zaplatí červnové výplaty (více zde). Trať je v havarijním stavu (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů