VÍME PRVNÍ: Kraj Vysočina pochybuje o smysluplnosti zahájení turistického provozu úzkokolejky v září

Kraj Vysočina vyjádřil pochybnosti o smysluplnosti zahájení turistického provozu jindřichohradecké úzkokolejky v září, když byl stejně jako jiní věřitelé ubezpečován zahájením provozu v červnu, na začátku letní sezóny.

„Otázkou samozřejmě je, kdy bude možné zahájení provozu a zda se v té době bude jednat o smysluplný krok pro vybraného dopravce i úpadce. Zahájení „turistického provozu“ např. v průběhu měsíce září zcela nepochybně nebude mít efekt, který si od provozu v letní sezóně všichni zúčastnění slibovali,“ stojí ve vyjádření Kraje Vysočina.

Kraj Vysočina od počátku deklaroval zájem o turistický provoz. Tento zájem trvá. Zároveň byl věřitel opakovaně ubezpečován jednak o zásadním významu turistického provozu v této sezóně pro zachování drážní dopravy na dané trati a provedení reorganizace, jednak o reálnosti záměru tento provoz zajistit od počátku června.


Výběr dopravce byl prováděn na konci jara 2024 s ohledem na tyto skutečnosti a Kraj Vysočina tak byl při
tomto rozhodování pod jistým tlakem, neboť nechtěl klást zbytečné překážky ani provedení reorganizace ani obnovení provozu. Výběr tak byl prováděn v předstihu, aby mohl být provoz zahájen po očekávaném zprovoznění trati.

V době po volbách (20. a 21. září 2024) bude kvůli ustavení nového zastupitelstva a volbě dalších orgánů kraje po určitou dobu zpomalen proces přijímání rozhodnutí a uzavírání smluv, což by mohlo negativně ovlivnit snahu využít pro provoz alespoň závěru turistické sezóny.

Pokud se jedná o rozhodnutí o spolupráci v dlouhodobém horizontu, lze předpokládat, že bude již plně v kompetenci nově zvolených orgánů kraje. Totéž pak zřejmě platí i pro zahájení provozu, neboť dosavadní vývoj nenasvědčuje předpokladu, že by bylo možné provoz zahájit v době letních prázdnin.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů