VÍME PRVNÍ: TOP 09 porušila volební zákon, dostala úřední napomenutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran zjistil přestupek místní buňky TOP 09 v Chotěboři.

Přestupek se stal jen pár dnů po vzniku místní buňky TOP 09 v Chotěboři, kdy nově zvolený předseda místní buňky Jakub Pikla pozval širokou veřejnost k návštěvě stránek na sociální síti.

„Rádi bychom oslovili svojí aktivitou všechny zájemce o autentickou a zodpovědnou konzervativně liberální politiku. Máme zkušenosti, máme vize, máme rozhodně co nabídnout. A rozhodně náš konzervatismus neznamená, že bychom byli stranou starců, o čemž svědčí i věkové složení naší buňky,” uvádí základní motivy zvolený předseda místní organizace Jakub Pikla.

„Chtěl bych poděkovat hlavně svým kolegům z výboru, že do toho jdou s nadšením sobě vlastním. Konkrétně místopředsedovi Petru Albrechtovi, který je dlouholetým radním Chotěboře, a samozřejmě druhému členu výboru Ondřeji Širokému. Jeho postřehy a nápady jsou vskutku nedocenitelné,“ dodává ke složení Pikla.

Vedle široké veřejnosti se na stránky v sociální síti podíval i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran, který při kontrole dne 20.01.2020 a dne 23.03.2021 Úřad zjistil, že zde chybí informace o zadavateli a zpracovateli reklamy chybí.

Povinnými údaji podle § 16 odst. 6 volebního zákona je informace o zadavateli a zpracovateli. Zadavatelem je ten, kdo si daný prostředek volební kampaně objednal, v tomto případě TOP 09.

Zpracovatel je pak ten, u koho zadavatel prostředek volební kampaně objednal a kdo kampaň vytvořil a její náklady zadavateli vyfakturoval – typicky PR a reklamní agentura či společnost zajišťující volební poradenství a realizaci.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran došel k závěru, že došlo ze strany TOP 09, IČ 71339728 ke spáchání přestupku podle § 16h odst. 1 písm. c) volebního zákona.

Úřad proto v této věci vedl přestupkové řízení z úřední povinnosti, toto řízení bylo dne 15.04.2021 ukončeno nabytím právní moci.

Jako správní trest dostala TOP09 napomenutí.

Při určení druhu správního trestu přihlédl úřad ke skutečnosti, že podle veřejně dostupných informací místní organizace TOP 09 vznikla až ke konci roku 2020 a k přestupku došlo krátce po zahájení volební kampaně.

V Chotěboři je TOP09 členem koalice Pojďme To Změnit, složené z nezávislých kandidátů, Pirátů, TOP09 a Zelených. Lídrem koalice je místostarosta Chotěboře David Šafránek

„Je to formální přestupek, u kterého věřím, že bude odstraněn jakmile se o nedostatku dozví správce stránky,“ uvedl lídr koalice „Pojďme to změnit!“ David Šafránek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů