Výborný (ČSSD): Forum má jako koaliční partner jen požadavky, nic nenabízí

Koalice na jihlavské radnici intenzivně řeší koaliční hokejovou krizi. Občasníku poskytl rozhovor předseda zastupitelského klubu ČSSD Vratislav Výborný.fb

– Vnímáte hlasování Forum Jihlava proti harmonogramu rekonstrukce zimního stadionu na dubnovém zastupitelstvu jako porušení koaliční smlouvy?

My jsme si to nevydiskutovávali. Spíše to bylo takové překvapení. Když materiál projednávala Rada města, nikdo nevznesl připomínku. Brali jsme to tak, že materiál byl do zastupitelstvu předložen v pořádku. Beru to spíše jako nefér jednání radní Karolíny Koubové než porušení koaliční smlouvy. V souvislosti s tím jsem opustil koaliční jednání na začátku května, kam přišel pan Tomanec. Poradce bez mandátu by si mohl vzít na jednání každý. Musíme si vyjasnit, kolik členů má koalice. Jednání bylo svoláno ostrou nótou pana Salichova, druhý dopis od pana Salichova je podstatně mírnější.

– Cítíte koaliční chování od uskupení Forum Jihlava?

Klíčová osoba je z mého pohledu pan Tomanec. Celé uskupení sponzoroval, dává mu týmového ducha. Cítí morální převahu nad ostatními a snaží se svůj názor dostávat na radnici přes různé komise, sociální sítě jako Forum Jihlava. Pan Kolář nám tvrdí, že se s jeho názory neztotožňuje. Už se fakticky přiznalo, že uvolněný člen Rady města za Forum Jihlava nesedí v Radě města za Forum Jihlava. Jestli ho Forum Jihlava nominovalo za Forum Jihlava a není s nimi v kontaktu, tak by měli nominovat někoho jiného. Možná by to vzal druhý Kolář nebo pan Salichov. Oni mezi sebou nekomunikují. Je to divné, pokud nekomunikují se svým náměstkem. Pokud radní Koubová řekne „my to podpoříme za podmínek….“ a náměstek Kolář řekne „já to podpořím bez podmínek“, tak už to není jednotný postoj koaličního partnera. Jsou rozděleni. Odmítám jednat o postojích Fora s panem Tomancem, protože není zastupitel.

– Je lepší věnovat čas léčení vztahů v koalici nebo plánovat přestavbu koalice?

Řešit se to dá různými způsoby, nedá se říci, že bych nějaký preferoval. Měli bychom si projít koaliční prohlášení a provést revizi koaliční smlouvy. Pokud ji budou všichni dodržovat, tak můžeme pokračovat. Pokud přijdou s vytáčkami, tak bych byl pro ukončení koaliční smlouvy. To by byla agónie.

– Do jaké míry jsou splnitelné květnové požadavky Forum Jihlava?

Dá se jednat o všem. Ale i my jako koalice musíme mít požadavky. Když splníme požadavky na křeslo v dozorčí radě Dukly, dá se o tom jednat. Ale musí říct, že podpoří rekonstrukci zimního stadionu a územní plán.

– Forum něco nabízí koalici?

Ne. Jenom dali požadavky. Nabídka od nich není. Prvně hodně tvrdý dopis – když nesplníte naše požadavky, jdem pryč z koalice, ten druhý dopis už je jemnější. Chtějí diskusi.

– Kolik času má koalice na diskusi?

Maximálně do jednání Rady města, která připravuje červnové zastupitelstvo. Pak už musí být jasno. Takže kolem desátého června maximálně.

(pokračování připravujeme)

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů