Výlety s Občasníkem: Hledání hradu Janštejna údajně pobořeného Janem Žižkou

V lesích na pomezí Vysočiny a jižních Čech stával za dob minulých mocný hrad Janštejn. Původní název hradu Janův kámen, někdy také Janův hrad nabízí spojitost s králem Janem Lucemburským, ale historicky to není doloženo.

Janštejn byl postaven na mírné skalnaté vyvýšenině poblíž Horních Dubenek, za husitských válek ho snad zničil husitský hejtman Jan Hvězda z Vícemilic při vojenském tažení v roce 1423. Nedaleká obec Nová Ves podle pověstí vznikla po poboření hradu Janštejna Janem Žižkou. Historicky doložené to ale není.

Cesta k hradu Janštejnu je dnes sotva znatelná.

Z hradu Janštejna stojí vlastně už jen jediný pozůstatek zdiva. Zbytek hradní věže.  Jeho poloha nebyla z hlediska obrany nijak výhodná. Alespoň na nejpřístupnější jihozápadní straně byl proto chráněn příkopem a valem. Jinak však opevnění hradu nelze nikterak považovat za příliš pokrokové – na třech stranách byl chráněn pouze parkánem se studniční věží, kterým vedla i přístupová cesta.

Z hradu zůstaly zachovány části valů a příkopů, na předhradí skromné zbytky hradební zdi, v hradním jádru spodní část válcové věže, zbytek hradby a prohlubně na místě paláce.

Počátky hradu Janštejna jsou nejasné a ani jeho skromné pozůstatky bez architektonických detailů nedovolují blíže určit dobu jeho vzniku. Jméno hradu evokuje souvislost s Janem Lucemburským, ale i ta je v rovině spekulací. První zpráva o něm je až z roku 1358, kdy posloužil Štěpánovi z Březnice jako záruka markraběti Janovi při prodeji Třeště. Markraběcím statkem zůstal až do roku 1383, kdy přešel do majetku Jindřicha z Hradce. Zánik hradu není zcela objasněn.

Kudy na Janštejn

Z Nové Vsi (silnice Jihlava-Batelov) autem po silnici směrem na Horní Dubenky. Po zhruba jeden a půl kilometru je u silnice turistický rozcestník. K hradu vede žlutá značka, od silnice je vzdálen asi sto metrů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů