Vysočina bere víc z daní! Středočeši chystají Ústavní stížnost

Středočeský kraj chystá ústavní stížnost na přerozdělování daní v České republice. „Stávající rozdělení peněz totiž zamrzlo v roce 2️⃣0️⃣0️⃣5️⃣. Od té doby se nikdy nepřepočítalo a přitom se svět kolem nás významně změnil. Třeba Středočeskému kraji přibylo 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣0️⃣obyvatel❗️A tak na jednoho Středočecha dostává kraj 9️⃣4️⃣0️⃣0️⃣ Kč, zatímco na jednoho obyvatele Vysočiny dostává kraj 1️⃣3️⃣7️⃣0️⃣0️⃣ Kč,“ uvedla hejtmanka Pecková na socíálních sítích.

Podle středočeské hejmanky Peckové hejtmani našli shodu za předpokladu, že se krajům přidá celkově víc peněz a ty kraje, pro které dnes je rozpočtu rozdělování státních peněz výhodné, o nic nepřijdou, zůstanou na svém, ale ostatním se dorovná a finance se budou každoročně přepočítávat podle daných kritérií.

V rámci konsolidačního balíčku byla podle Peckové jedinečná šance – změnit spravedlivé rozdělení státních peněz pro kraje. Bylo ale domluveno, že musí být kompletní koaliční shoda. „Pro změnu pri setkání K15 ale byl jen Starostové a nezávislí • STAN a Vít Rakušan a to i přesto, že třeba Olomoucký kraj, řízený také hejtmanem za STAN by o peníze přišel. Ale dosáhlo by se spravedlnosti a každoročního přepočítávání podle skutečného stavu, tak jak je to třeba u rozpočtového určení daní obci,“ dodala hejtmanka Pecková.

Vedení středočeského kraje chystá Ústavná stížnost. Ústavní stížnost může podat jak fyzická i právnická osoba, jestliže tvrdí, že zásahem orgánu veřejné moci došlo k porušení jejího základního práva nebo svobody zaručované ústavním pořádkem. Stěžovatel musí v ústavní stížnosti uvést, jaké základní právo bylo v jeho případě porušeno, který orgán veřejné moci a jakým rozhodnutím narušil základní právo nebo svobodu dotyčného. V této souvislosti je třeba říci, že Ústavní soud není soudem nadřízeným obecným soudům, není soudem posledním a pouze přezkoumává ústavnost, nikoliv zákonnost či věcnou správnost soudních rozhodnutí. Úkolem Ústavního soudu je pouze ochrana ústavně zaručených základních práv a svobod.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů