Do konkursu úzkokolejky vstoupilo Státní zastupitelství ve veřejném zájmu

Vedle zájmu věřitelů zkrachovalé firmy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) existuje i veřejný zájem, který bude v řízení před soudem hájit Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Od 2. října 2022 společnost JHMD zastavila dopravu na úzkokolejné dráze z Jindřichova Hradce do jihočeské Nové Bystřice a Obrataně na Vysočině z důvodu problémů plynoucích z dlouhodobé insolvence.

„Státní zastupitelství je podle § 9 písm. e) insolvenčního zákona procesním subjektem insolvenčního řízení a účastí v insolvenčním řízení má přispět k ochraně veřejného zájmu. V případě zjištění skutečností zakládajících trestně právní odpovědnost by tento poznatek byl postoupen k posouzení a dalšímu postupu trestnímu specialistovi Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích,“ uvedla na dotaz Občasníku státní zástupkyně Michaela Hojdarová.

Mluvčí jihočeského soudu Ivana Vobejdová nechtěla blíže komentovat motivy a myšlenkové úvahy soudce k přizvání Státního zastupitelství do konkursu Jindřichohradeckých místních drah. “ Úvahy soudce nemůžeme a nebudeme  vysvětlovat a komentovat, soud není povinen poskytovat ani stanoviska, názory či právní výklad věcí,“ sdělila mluvčí Vobejdová.

Státní zastupitelství, které vstoupilo do insolvenčního řízení, do incidenčního sporu nebo do moratoria je ze zákona oprávněno podat kromě řádného opravného prostředku (odvolání) i mimořádný opravný prostředek (dovolání), je-li proti rozhodnutí insolvenčního soudu tento opravný prostředek přípustný.

Insolvenční soud označil chování Jindřichohradeckých místních drah za nedbalé a nedůsledné (více zde). O možném odchodu SFDI z prozatímního věřitelského výboru čtěte více přímo zde. Věřitelé stále hledají průsečík zájmů – více zde. O plánech na „prázdninový“ režim má JHMD informovat Jihočechy i Vysočinu (více zde). Hospodaření JHMD nebylo a není hospodárné, prohlásil insolvenční soudce (více zde). Rozjezd úzkokolejky se dá stihnout do léta, věří majitel Gepard Express (více zde). Majetek úzkokolejky odmítají pojišťovny pojistit (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů