Žďár nad Sázavou zrušil výběrové řízení na sdílená kola, sedmistupňová převodovka byla diskriminační požadavek

Výběrové řízení na realizaci pilotního provozu šesti desítek sdílených jízdních kol na území města žďárská radnice zrušila ještě před vyhodnocením nejlepších nabídek. Požadavek na minimálně sedmistupňovou převodovku mohl být diskriminační.

Smyslem veřejné zakázky je realizace zkušebního (pilotního) provozu sdílení jízdních kol na území města Žďár nad Sázavou a poskytnutí, zpracování a vyhodnocení dat o využití tohoto zkušebního provozu. Jeho účelem je rozvoj alternativního způsobu dopravy ve formě cyklistické dopravy na území města. Systém sdílení kol je automatizovaný systém vypůjčování kol pro širokou veřejnost. Je to efektivní způsob, jak lidi ve městě podpořit k využívání bezmotorové dopravy anebo kombinaci s MHD bez toho, aby museli vlastnit svoje kolo. Bezmotorová doprava šetří naše ovzduší, snižuje hlukovou zátěž, a zlepšuje naše zdraví. Dle získaných informací o vypůjčených kolech a jejich pohybu Žďár nad Sázavou zmapuje tok cyklistů v rámci města mimo již vybudované cyklistické trasy. Na základě těchto údajů radnice plánovala zadavatel následně pracovat s rozvojem cyklistické dopravy ve městě.

Pan Dan Rambousek ze společnosti Nextbike prezentoval možnosti pilotního projektu. Pilotní projekt pro města je v trvání jednoho roku ( cca 10-12 měsíců), kdy po této době, když se pilotní rok osvědčí, se vypisuje výběrové řízení a uzavírají se smlouvy na dva až tři roky (s navýšením kol, stanic, zimní měsíce). Na území města jsou rozmístěny virtuální stanice. Tyto stanice jsou umístěné na existující městský mobiliář – existující cyklostojany, soukromé cyklostojany – Lidl, Penny, Kaufland, atd.. Pokud stojan chybí
řeší se popř. piktogramem – nástřik na zemi, označující stanici k půjčení či vrácení
kol.

Pro město Žďár nad Sázavou je optimálních 70 ks sdílených kol při 25 – 30 stanicích na území Žďáru nad Sázavou. Pilotní projekt měl být spuštěn od března roku 2024 (na 8 – 9 měsíců). Prvních 15 minut každé výpůjčky by měl uživatel zdarma – jízda by byla dotována městem.

Po překročení patnácti minut je placeno v režimu – každých započatých 30 minut cca za 26,- Kč. Kola jsou mechanická, elektrická kola jsou mnohonásobně dražší. V každém městě je servisní technik, který se stará o daný systém – rebalancování početu kol ve stanicích, servis kol, stahování kol odstavených mimo stanici (systém pokut). Možnost zapojení větších firem a obohatit síť stanovišť a počty kol. Součástí spolupráce společnosti Nextbike s městem jsou i jízdní data. Za daný pilotní rok jsou společností Nextbike
monitorována a analyzována jízdní data – počet výpůjček a vrácení kol v daných stanicích, pohyb kol, trasování a další doporučení, která slouží městu k úvahám či investicím do infrastruktury.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů