„Černý start“ u mládeže Rebelů? Měli jim odebrat dotace

MIROSLAV MAREŠ

Neoprávněný start na cizí registraci, lidově řečeno „černoch na ledě“ je v mládežnickém hokeji vyjímečný úkaz za který v jiných regionech hrozí až odebrání dotace na mládež.

„Asi před šesti lety jsme měli jeden podobný případ. Od té doby ne,“ řekl krajský sekretář moravskoslezského kraje Karel Kafka.

Desetileté děti se hokejem učí životu ve společnosti. „černý start“ je v hokejovém světě „levárna“, která pokud projde často pomůže klubu k lepšímu výsledku. Švindl „udělá“ výsledek. Poraženému týmu pak zůstane pocit křivdy. Soupeř zvítězil švindlem.

Historka: „Černoch“ z Černošic

Hokejový pamětníci v řadách funkcionářů svazu hokeje znají různé případy historek o neoprávněných startech. „Hráli jsme kdysi v Černošicích jako mládežníci. A zdálo se nám, že brankář domácích je fousatej, tak jsme mu chtěli o přestávce zkontrolovat registrační průkaz. A v zápise pak stálo, že brankář utekl z hřiště v hokejové výstroji,“ přidal historku předseda pražského hokejového svazu Vladimír Schiefner.

Trenéři už „od miminek“ chtějí v mládežnických soutěžích vyhrávat. Jde jim o to, vyrobit si trenérské jméno v hokejovém světě. K vítězství v soutěžích, kde se nepostupuje a ani nesestupuje si pomáhají i švindlem. Ve chvíli, kdy mají jméno v trenérském světě, pak jim každý švindl kazí dobrou pověst.

Dětí je málo a  kluby se snaží i s malým počtem dětí fungovat jako velkokluby. Chtějí hrát všechny mládežnické soutěže.

Odebrat dotace?

Případ z Havlíčkova Brodu může mít ještě dohru v podobě rozhodnutí místní radnice o dotacích pro hokej. V jiných regionech se tak v minulosti dělo.

„Měli by jim odebrat dotace. Pamatuji případ se zfalšovaným vysvědčením ze školy kvůli věku. Když jsem šel vysvědčení do školy zkontrolovat, napadl mě školník. Sebral mi vysvědčení a utekl. Ale to vysvědčení byla jen kopie,“ přidává další historku pražský hokejový předseda Schiefner.

Kontrola neoprávněného startu pak měla v Praze dohru i pro klub, který přišel o dotace. Neoprávněné starty v mládeži se v krajských soutěžích mládeže objevují. Obecně se začnou objevovat častěji, když hokejová disciplinárka zvýší svou pozornost. Trenéři často poznají hráče soupeře i podle bruslení nebo držení hole. Ve Zlínském kraji se na černé starty letos disciplinárka zaměřila.

„Neoprávněný start v mládeži je u nás  vyjímečný případ, tak jednou za dva roky.  Máme letos jeden případ, možná bude ještě jeden. Je to na zodpovědnosti trenéra, koho pošle na led,“ uvedl sekretář zlínského hokejového svazu Tomáš Jankovič.

Co číst dál?

Novinářská obhajoba „výsledkářského“ průšvihu v HB

Dilema havlíčkobrodského hokeje: naděje, sympatie a prvoligová licence

Další potrestaný švindl Havlíčkova Brodu. Tentokrát u mládeže

 

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna