Jihlava má nabídku spolupráce s čínským městem Wuhan

Spolupráce regionu Vysočina a čínské provincie Hubei se posouvá do další úrovně. Rada města Jihlavy zvažuje podepsání Memoranda o spolupráci s čínským městem  Wuhan.Wuhan je hlavní město čínské provincie Hubei a nejlidnatější město ve střední Číně. První zmínka o městě pochází z roku 1927, dnes má rozlohu 8467,11 km² a žije zde 6,7 milionu obyvatel, v metropolitní oblasti 10,2 milionu.

„Memorandum je formulováno v obecné rovině jako dokument, který by mohl být základem pro budoucí spolupráci mezi městy. Nevyplývají z něj žádné požadavky a závazky vůči oběma partnerům. Předmětem je například podpora a udržování kontaktů k výměně zkušeností, znalostí, spolupráce na poli hospodářství a obchodu, kultury, vzdělávání, sportu a cestovního ruchu, volnočasovými a zájmovými organizacemi,“ uvedl mluvčí jihlavského Magistrátu Radek Tulis.

Nabídka partnerství metropole Vysočiny a čínského města je zřejmě výsledkem obchodní cesty Kraje Vysočina do Číny na přelomu května a června. Další obchodní aktivity se rozvíjí na úrovni kraje Vysočina s čínskou provincií Hubei.

Wuhan_from_Yellow_Crane_Tower

Pohled na město Wu han z Yellow Crane Tower

 

„Tohle je pro mě nová informace,“ uvedla jihlavská zastupitelka a předsedkyně místní organizace hnutí ANO v Jihlavě Lucie Vichrová. V jihlavském zastupitelstvu je hnutí ANO v opozici spolu s komunisty.

Jihlavský magistrát zatím nechce poskytnout text memoranda z Číny pro čtenáře Občasníku: „Jde o dokument, který bude projednávat Rada města Jihlavy. Dokumenty určené pro jednání rady města před projednáním nezveřejňujeme,“ vysvětlil mluvčí Magistrátu Radek Tulis.

Kolem možnosti spolupráce Jihlavy a Číny se na jednání rady města rozproudila politická diskuse. Text memoranda o spolupráci čínského města Wu-Han a metropole Vysočiny teď budou připomínkovat představitelé politických stran a hnutí v Jihlavě.

„Uzavření memoranda podpořím. Jeho naplnění vidím zejména v oblasti hospodářské jako politickou podporu našim podnikatelům a podnikům, uzavření případného kontraktu však už bude na nich,“ sdělil jihlavský radní Martin Hyský (ČSSD).

První komentář poskytli i předsedové dalších politických stran v Jihlavě.

Kryštof Kothbauer„Co se týče spolupráce s partnerským městem, či regionem, nemám s tím problém. Nesmí se však ze strany našich politiků jednat o servilní „podlézání“ Čínským partnerům tak, jak to před časem ukázal ministr zahraničí Zaorálek a ostatně i prezident Zeman. Spolupráce je v pořádku, nicméně nesmí zahrnovat podepisování prohlášení o distancování se od podpory legitimních práv Tibeťanů, či absolutní rezignaci na otázku lidských práv. Musíme vystupovat jako rovnocenný partner, nikoli jako někdo žadonící o pozornost s plyšovou figurkou Krtečka v ruce,“  uvedl předseda jihlavské TOP09 Kryštof Kothbauer.

„Takže jde o pokračování dialogu. To je dobře. Vzájemná ekonomická spolupráce je skoro vždy výhodná. Firmy na Vysočině mají navíc možnosti spolupracovat na velkém spektru průmyslových projektů. Teď jde o to, nakolik se do těchto projektů bude vměšovat krajská byrokracie a kolik nás to bude stát z našich daní na dotacích. Což by pohřbilo většinu ekonomického rozvoje, kromě krátkodobého prospěchu pro pár vyvolených,“ uvedl předseda Svobodných Petr Čása.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna