Krize primátorky: nová vodárenská cesta vede Jihlavu do neznáma

Ve chvíli, kdy Jihlava vyhrává vodárenské spory se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko, mění vedení města strategii. Vítězství v dlouholetých vodárenských sporech mění Jihlava za možnost dohody s členskými obcemi Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

„Není možné se stejnou silou a tvrdostí v tomto sporu pokračovat,“ uvedl náměstek Petr Laštovička. Laštovička spolu s primátorkou Koubovou angažovali do služeb města právníka, který před několika lety ve službách firmy z Panamy nepřátelsky převzal české firmy v Hluboké nad Vltavou (více zde). Rozhodnutí vedení města tak Jihlavu vrací do doby kmotrů, kdy politiku ovládali vlivní podnikatelé (více zde). Primátorka Koubová není ochotná říci, kdo přivedl právníka firmy z Panamy do služeb města Jihlavy (více zde). Ani mluvčí města Jihlavy Aneta Hrdličková nezodpověděla žádnou z písemných otázek na postup města při výměně právníků.

V dobách, kdy Jihlavu zastupovala právnická firma Ondruš z Brna, pravidelně docházelo k projednávání vodárenská strategie na schůzích a poradách vedení města. To se nyní mění.

Změna vodárenské strategie byla provedena za zády KDU-ČSL jako koaličního partnera, bez projednání na koaličních jednáních. Toto jednání označil předseda KDU-ČSL Jaromír Kalina v rezignančním dopise za hanebné (dokument zde), lidovci se postavili za svého předsedu a odmítli jednat o personální výměně Kaliny (usnesení zde).

Patrně s ohledem na blížící krajské volby vyměnilo vedení města zájmy svých obyvatel za politické ambice ve vedení Kraje Vysočina. Primátorka Karolína Koubová má ambice stát se lídryní uskupení Starostů a Nezávislých, kde působí v krajském vedení Libor Kuchyňa (šéf zastupitelského klubu uskupení Fórum Jihlava, které vede primátorka Koubová jako lídryně). V rámci STANu působí jako krajský zastupitel i starosta Telče Roman Fabeš, který vede jako předseda Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko neplatí město Jihlava účty za poskytnuté služby obyvatelstvu (více zde).

Podobné politické ambice jsou viditelné i u náměstka Laštovičky z ODS. V dobách, kdy jižní Čechy ovládal vlivný člen ODS známý pod přezdívkou „kmotr z Hluboké“, došlo k nepřátelskému převzetí místních českých firem současným právníkem Jihlavy Markem Bánským ve službách firmy z Panamy (popis činnosti právníka Bánského v soudních rozsudcích přímo zde).

Zásadní změnu strategie konzultovali mezi sebou asi jenom primátorka Karolína Koubová (Fórum) s náměstkem Petrem Laštovičkou (ODS). Laštovička se dokonce vzdal křesla předsedy představenstva městské vodárenské firmy Jihlavské vodovody a kanalizace. Laštovička s podporou ODS usiloval nahradit v čele městské vodárenské firmy právě Jaromíra Kalinu (KDU-ČSL). V čele firmy ovšem vydržel jen pár měsíců do okamžiku změny vodárenské strategie města a příchodu nového právníka.

Nová strategie města nastolená primátorkou Koubovou a náměstkem Laštovičkou nebyla nikým odsouhlasena. Její realizace začala ukončením více než desetiletého působení právní kanceláře Ondruš ve službách města. Zastupitelé města nedostali vůbec žádnou šanci se k tomuto kroku vyjádřit, opozice svolává mimořádné jednání zastupitelstva na kterém chce řešit „personální otázky“.

ODS i Fórum Jihlava zatím nijak viditelně nepodpořili své místní lídry Laštovičku a Koubovou ve změně vodárenské strategie města. Je víc než pravděpodobné, že změna vodárenské strategie nemá jistou podporu ani ve vedení politických stran ve vedení města.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna