Osudové okamžiky: Rukojmí v Batelově zachránil major Stejnek (7.5.1945)

I v Batelově na Jihlavsku prožívali jeho obyvatelé v květnu 1945 osudové okamžiky. V obci převzala moc ozbrojená národní milice složená z místních občanů, která hlídkovala v obci i podél tratě do Kostelce u Jihlavy. Trať mezi Batelovem a Kostelcem byla mírně poškozená, opravoval ji vojenský pomocný vlak wehrmachtu.

Nikdo z železničářů neopustil ve vypjatých revolučních dnech službu ve stanici.

V poledne 7.5.1945 přijel vlak s Němci po opravené trati do obce Batelov. Přivezl s sebou i trojici mužů národní milice, mezi nimi i výhybkáře Jana Ganzwohla. Místní muži byli chyceni se zbraní v ruce u trati, Němci je považovali za bandity. Před radnicí v Batelově se konal narychlo svolaný soud. Všichni tři muži měli být popraveni za poškozování železniční trati.

věrni zůstanemeVyjednávání s Němci o osudu rukojmích vedl za starostu major československé armády Leopold Stejnek. Po delším vyjednávání se podařilo Němce přesvědčit, že rukojmí nejsou bandité. Rukojmí nebyli popraveni, museli ale s Němci odjet opravovat trať směrem do Horní Cerekve. Před Horní Cerekví ale byl německý vlak ostřelován partyzány z kulometů. Ozbrojený vlak se vrátil do Batelova a odjel na druhou stranu směrem do Kostelce u Jihlavy. Trať směrem na Horní Cerekev opravil až pancéřový vlak vypravený 8.5.1945 z Jihlavy, který odjel směrem na Tábor.

Situace v Batelově se vrátila do normálu 10.5. 1945, kdy se v obci objevily první vojáci Rudé armády.  Už 11.5.1945 odjel ze stanice první osobní vlak do Jihlavy.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů