Řezáčova zpráva pro radní města o situaci Dopravního podniku města Jihlavy

Odborový předák a řidič Dopravního podniku města Jihlavy Marek Řezáč vypracovaval na základě žádosti náměstka primátora pro dopravu Vratislava Výborného zprávu o situaci v Dopravním podniku města Jihlavy. Zprávu mají k dispozici představenstvo i dozorčí rada městské firmy.

Odboráři chystají i mzdové požadavky pro vedení firmy (více zde), primátor Chloupek na dotaz Občasníku nevyjádřil jasnou důvěru řediteli Vilímovi (více zde).

Server Občasník poskytuje text Řezáčovy zprávy široké veřejnosti, aby se žádný místní politik ani zastupitel města nemohl vymlouvat, že zprávu nečetl.

Text Řezáčovy zprávy (I. díl):

Nedostatek řidičů: nedostatek řidičů je v našem podniku záležitost dlouhodobá a dlouhodobě neřešená. Vedení se – mimo občasných inzerátů v místním tisku, které se nám zdají bez efektu – nijak nesnaží získat nové řidiče zároveň udržet stávající zaměstnance.
Pravdou je, že nedostatek řidičů MHD je problém celorepublikový a trvá již řadu měsíců. Ostatní DP se ale snaží situaci řešit dlouhodobě a koncepčně. Např. navyšování mezd a příplatků, benefity, odměny, organizují masivní náborové kampaně prostřednictvím tisku, celoplošných reklam na vozech MHD, organizováním zajímavých náborových akcí (např. „Vyzkoušejte si řízení trolejbusu“ – cílených na určité skupiny – jako např. ženy řidičky). Rovněž nabízejí práci řidiče např. na zkrácený pracovní úvazek, nebo formou DPP nebo DPČ. Nic takového se v našem DP neděje.
Vedení společnosti s námi jedná velmi přezíravě a zcela minimálně. Jakékoliv problémy, na které upozorňujeme, již léta řeší odpovědí: „Pokud se vám něco nelíbí, nikdo vás tady nedrží.“ Tvrdí, že situaci, co se týče stavu řidičů a dalších zaměstnanců, má plně pod kontrolou. V praxi to vypadá tak, že řada řidičů, případně dílenských pracovníků, má rozvržené směny tak, že tento rozvrh nedodržuje ani základní ustanovení zákoníků práce.

Já sám jsem pracoval, a to nejednou, např. 12 dní bez jediného dne volna. A takových je nás v podniku víc. Na druhou stranu díky této přesčasové práci je průměrná hrubá mzda vyšší, pokud by tyto přesčasy ve firmě nebyly, odešlo by spousty zaměstnanců do lépe placených firem, bez přesčasů by průměrná mzda byla až o 7 tisíc nižší, což vzhledem k dnešní situaci je za zodpovědnou práci opravdu nízké ohodnocení a zároveň tato mzda mladé lidi s rodinou nenaláká, protože nehodlají trávit své volno v zaměstnání. V podniku jsou samozřejmě řidiči, kteří na přesčasy nechodí a to z důvodu nulové motivace.
Důvody, které z pohledu naší odborové organizace vedou k tomu, že je dlouhodobý nedostatek řidičů právě u našeho podniku:
Technický stav a údržba vozidel: na většinu závad na vozech musíme upozorňovat opakovaně. Mnohdy si připadáme, jako když se doprošujeme o opravení svého přiděleného vozidla, místo aby bylo vnímáno pozitivně, že se snažíme na závady na vozech upozorňovat. Př.: jezdit směnu s vozem, kterému řízení táhne lehce doleva, občas nechce zavřít zadní dveře a topí tak, že v patnáctistupňových mrazech strávíte celou službu v bundě, což vede samozřejmě i ke zdravotním problémům, není zrovna ideální.
Dochází i k situacím, kdy například z celkového stavu 29 trolejbusů jich je 8 mimo provoz!! Je to důsledkem toho, že nefunguje operativní přísun náhradních dílů a není dostatek dílenského personálu na opravy a údržby vozidel.
K nelichotivému obrazu DP přispívá i vnější vzhled vozidel. Drobná koroze na vozech se neřeší, vozy staré 10 let jezdí v původním laku. Mnohdy jsou na karosériích vozu ošklivé pozůstatky lepidel po reklamních fóliích. Přitom odstraňování těchto fólií musí dle smlouvy zajišťovat společnosti SNIP & CO. To, že se tak neděje, je jen dalším důkazem liknavosti vedení DP.
Úklid vozů: úklid vozů je z našeho pohledu naprosto nedostatečný. Za správný úklid vozidel MHD a pracoviště řidiče nese odpovědnost mistr, který má v našem podniku uklízečky na starosti. U nás to však vypadá, že uklízečky jsme my. V jiných DP uklízečky pravidelně uklízí nejen prostor pro cestující, ale i pracoviště řidiče, umyjí čelní okno atd. Pokud to má na starosti řidič, je za to placený, dostane k tomu přidělené ochranné pomůcky (rukavice atd.) a především vyfasuje úklidové prostředky. U nás si – pokud chce mít řidič čistý vůz – musí víceméně uklízet sám ve svém volnu a ještě si na to kupovat za své finanční prostředky saponáty.
Sociální zařízení a zázemí na konečných: neřešeným problémem, na který dlouhodobě a marně upozorňujeme je stav zázemí a soc. zařízení na konečných. Technický stav sociálních zařízení je špatný. Dlouhodobě se do dříve postavených neinvestuje, jako ostatně do více věcí v našem podniku. Hygiena v nich je naprosto nedostačující – úklid se provádí maximálně dvakrát týdně. Pokud jde o nově postavené, tam je stav lepší, ale v důsledku špatného úklidu, se i jejich stav časem zhoršuje. Navíc prostor toalety a zázemí (kuchyňky, kde si řidič může uvařit čaj) není oddělený. V kuchyňkách zcela chybí např. lednička (v letních měsících je to problém) či mikrovlnná trouba pro ohřátí jídla, varné konvice si zaměstnanci platí opět ze svých finančních prostředků. Na mnoha konečných zastávkách sociální zařízení zcela chybí. Navíc na některých neteče ani pitná voda a řidič tak během směny si ani vodu nenačepuje, přitom stačí instalovat zařízení s balenou vodou v barelech, která vodu chladí, či ohřívá.
Stav sociálních zařízení bude možná jednou z příčin také toho, že v našem DP je nejmenší podíl žen řidiček v republice. Pokud jde o oddělení dámských a pánských toalet, ty jsou pouze na DP. Pokud je na konečné oddělený prostor toalety od kuchyňky, nebývá často uzamykatelný. Žádná toaleta není vybavena toaletním papírem (ani v budově DP v prvním podlaží budovy). Každý řidič vyfasuje jedenkrát měsíčně 1 ks toaletního papíru pro svoji osobní potřebu. Mýdlo je jen velmi zřídka (řidiči poté doplňují vlastní, které nafasovali společně s toaletním papírem). Teplá voda taky není doménou všech sociálních zařízení.
Navíc pro dojíždějící řidiče zcela chybí na DP místost pro řidiče, kde by trávili čas mezi dělenou směnou, v jiných podnicích je zcela normální mít tuto místnost, kde si řidič čekání mezi částmi směn odpočine.

(Pokračování zde)

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna