Robotkovy deníky: Armáda cvičila přípravy k mobilizaci v létě 1938

Deníkové zápisky generálmajora in memoriam Josefa Robotky poskytují zajímavé pohledy na vypjatou situaci roku 1938. Štábní kapitán generálního štábu Josef Robotka byl přidělený po absolvování Vysoké školy válečné k velitelství VI. sboru ve Spišské Nové Vsi.

Od července 1938 s platností až do konce doku připouštěl důvěrný rozkaz Ministerstva národní obrany možnost dovolených  důstojníků pouze v obvodu Zemského vojenského velitelství nebo v oblasti působení sboru. Pro Robotku to znamenalo konec dovolených u rodiny na Moravě.

fb„Mohu si vybrat k dovolené jakékoliv místo od popa Ivana až po Vysoké Tatry, na Podkarpatské Rusi nebo východním Slovensku,“ zapsal si Robotka do deníku 1.VII. 1938.

Idylické doby minulých předválečných let pomalu mizely.

„Zdá se, že mimořádná opatření byla opravdu zkouškou na mobilizaci, jež je otázkou času: Když ne nyní či v době koncem září, tak s největší pravděpodobností na jaře příštího roku – nebo vůbec ne, což je vzhledem k dynamickým režimům a jejich posledních vypětí sic nejméně pravděpodobné,“ zní Robotkova poznámka datovaná 18.VII. 1938.

Robotka se zabýva i úvahami o roli politických stran a jejich optimismu. Poznamená si myšlenku o nutnosti rozpuštění politických stran zvláště Sudetoněmecké strany.

„Ještě se dočkáme zajímavých dnů, než válka vypukne,“ končí Robotkovy zápisky z července 1938.

(Zápisky o složení slibu věrnosti vůdci Adolfu Hitlerovi z března 1940 čtěte přímo zde)

 

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna