Tajemníkova přednáška Pirátům: „Může si sbalit fidlátka!,“ vzkázal Kalina (KDU-ČSL)

Tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek bude přednášet místní buňce České pirátské strany. „Může si sbalit fidlátka,“ stručně vzkázal lídr lidovců a současný náměstek jihlavského primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Tajemník Zámek v minulém volebním období kandidoval za uskupení Forum Jihlava, které se snaží proniknout do přízně vysočinských pirátů. Šedá eminence uskupení Forum Jihlava Miroslav Tomanec vedl intenzivní rozhovory s pirátským poslancem Pošvářem o možném vzniku předvolební koalice. „Tomanec se se mnou už dávno nebaví. O možné koalici v Jihlavě jednají Piráti s TOP09 a Zelenými,“ vzkázal poslanec Jan Pošvář.

Informace o přednášce tajemníka magistrátu vzbudila rozruch i v dalších politických stranách a hnutích.

„Je to nestandardní krok, bude mě zajímat o čem bude tajemník mluvit na přednášce pro politickou stranu. Zda se bude věnovat skutečně tématu otevřené radnice. Po akci k tomu vydáme prohlášení,“ prohlásil předseda jihlavských Zelených Patrik Priesol.

„Jsem překvapen přednáškovou činností pana tajemníka. Vždy jsem si myslel, že úředník by měl být apolitický. Určitě se na to budu ptát pana tajemníka na schůzi Rady města,“ uvedl předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Rostislav Habán.

„Nepovažuji za vhodné, aby šéf úřadu byl hlavní „hvězdou“ besedy organizované politickou stranou. Pokud by měl úřad pocit, že je třeba se setkat s občany a zeptat se jich co je trápí, pak by se takové setkání mělo jednoznačně uskutečnit na půdě magistrátu. Pokud se Piráti chtějí zeptat pana tajemníka na chod magistrátu, aby porozuměli jeho fungování, určitě není problém se s ním domluvit na individuálním setkání, také na půdě magistrátu,“ sdělil opoziční zastupitel a předseda místní ODS David Beke.

„Opravdu zajímavé, státní úředník v tak vysoké funkcí byl měl být apolitický. Když už tak přednášky mělo udělat město a ne Pirátská strana. Nejde to vůbec dohromady s výroky pana tajemníka při nástupu do funkce,“ prohlásil místopředseda vysočinské ČSSD Aleš Urban.

Tajemníka jihlavské radnice ovšem razantně hájí krajské předsedkyně Pirátů Michaela Vodová:

„Musím reagovat na hejty, které se spustily na pana tajemníka. Pan magistr (Evžen Zámek) nemá zcela jistě zájem se potkat s Piráty a besedovat s nimi, ale jeho zájem je představit fungování a otevřenost radnice veřejnosti a JiPiCe je veřený prostor, kde to ze udělat.

To že je jihlavské pirátské centrum otevřené veřejnosti je dáno jeho financováním z veřejných peněz. Pirátským názorem je např. to, že závěry výzkumů, metodiky apod. materiály dotované z veřejných peněz musí být přístupny veřejnosti. Stejný princip vnímáme i s centrem Pirátů. Piráti se v něm schází, pořádají školení a podporují tak vnitřní fungování sdružení, ale v rámci výše uvedené myšlenky bychom byli pokrytci, kdyby naše centrum nemohla ve svůj prospěch využít také veřejnost.

Vraťme se k tajemníkovi. Pan Evžen Zámek dle mě chce prezentovat otevřenost radnice, co se pravděpodobně za jeho působení událo, změnilo (to nemohu soudit) a chce informovat veřejnost. Doufám, že představitelé radnice pochopí, že to s jeho politčností a apolitičností nemá nic společného a že dle mého skromného názoru pouze hájí veřejné právo na informovanost,“ uvedla předsedkyně Pirátů Vodová.

Vyjádření jihlavského magistrátu i politických stran zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna